Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Które obostrzenia obowiązują, a które już nie?

Wobec stopniowego odmrażania gospodarki w Niemczech cały czas zmieniają się zasady, które obowiązują mieszkańców kraju.

Ograniczenie kontaktu

Obowiązek ograniczenia kontaktu został zasadniczo przedłużony do 5 czerwca, lecz rząd zadecydował, że mieszkańcy dwóch gospodarstw domowych będą mogli się spotykać. Przykładowo dwie rodziny, pary czy sąsiedzi. Ciągle należy jednak utrzymać odstęp bezpieczeństwa. Mieszkańcy Saksonii – Anhalt mogą spotykać się w pięcioosobowych grupach, oczywiście przy utrzymaniu minimalnego odstępu. Należy także obchodzić się ostrożnie ze starszymi osobami, które należą do grupy ryzyka zarażeniem koronawirusem.

Obowiązek noszenia maseczek

W całym kraju należy nosić maski ochronne będąc na zakupach lub znajdując się w środkach transportu publicznego. Możliwe, iż rząd rozszerzy tą regulację w kolejnych dniach o inne miejsca.

Zwolnienie lekarskie przez telefon

Osoby zatrudnione w Niemczech mające symptomy przeziębienia, mogą skorzystać do 18 maja ze zwolnienia lekarskiego przez telefon. Jeśli ktoś ma symptomy koronawirusa, nie powinien udawać się do lekarza, a skontaktować się z poradnią lekarską telefonicznie.

Szkoły

Wszyscy uczniowie w miarę możliwości mają wrócić do szkoły przynajmniej raz do zakończenia roku szkolnego. Obowiązujące zasady będą ustalały poszczególne kraje związkowe. Uczniowie, którzy potrzebują większego wsparcia, przykładowo ze względu na sytuację w domu lub brak wyposażenia technicznego, powinni jak najszybciej mieć możliwość skorzystania z oferty opieki w placówce szkolnej. Klasy kończące szkoły, starsi uczniowie podstawówki i klasy, które w przyszłym roku napiszą egzaminy, w wielu miejscach wróciły już do placówek. Póki co nie jest planowany powrót do normalnego trybu nauczenia.

Opieka nad dziećmi

11 maja zostanie wprowadzona rozszerzona opieka dla rodzin w sytuacjach awaryjnych. Dzięki niej do placówek będą mogły wrócić dzieci wymagające szczególnego wsparcia pedagogicznego lub logopedycznego, żyjące w zbyt ciasnych warunkach mieszkaniowych (przykładowo gdy brakuje osobnego pokoiku dziecięcego), jak i dzieci, które w przyszłym roku pójdą do szkoły. Dokładne zasady powrotu ustalone zostaną przez poszczególne kraje związkowe. Wiele z nich próbuje już teraz rozszerzyć opiekę na wypadek sytuacji awaryjnych i przedstawia plany na kolejne dni i tygodnie.

Sklepy

Wszystkie sklepy w cały kraju mogą ponownie otworzyć się na klientów. Należy spełnić jednak pewne warunki: przestrzegać zaleceń higieny, kontrolować ilość osób znajdujących się w sklepie i unikać tworzenia się kolejek do kas.

Gastronomia

Kraje związkowe mają stopniowo otwierać restauracje i bary. Przed podjęciem decyzji o uchyleniu obostrzeń w tym zakresie będą musiały wziąć pod uwagę możliwości zarażenia, jak i specyfikę poszczególnych landów. Minister gospodarki zalecił, by otworzyć branże gastronomiczno – hotelarską w okresie między 9. a 22.05.

Podróże

Podróże zagraniczne nie będą możliwe przynajmniej do połowy czerwca. W przypadku wycieczek wewnątrz kraju, władze landów zadecydują, kiedy hotele i pokoje pod wynajem będą mogły przyjmować gości.

Zasady odwiedzin w placówkach opieki

W całym kraju zostaną poluzowane obostrzenia w zakresie odwiedzin dla klinik, placówek opieki i instytucji opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Każdego pacjenta lub mieszkańca będzie mogła odwiedzać jedna osoba.

Piłka nożna

1 i 2 Bundesliga ruszy ponownie w drugiej połowie maja. Mecze odbędą się jednak na pustych stadionach. Przed wznowieniem rozgrywek wszystkie drużyny odbędą kwarantannę. Dokładna data meczy nie została jeszcze podana.

Sporty masowe

Rząd chce także zezwolić na uprawianie sportów na świeżym powietrzu. Wszyscy chcący poćwiczyć, będą musieli dostosować się jednak do pewnych reguł. Należy utrzymać odstęp i ćwiczyć bez kontaktu fizycznego z innymi osobami. W Nadrenii Północnej – Westfalii już od dzisiaj ćwiczenia na świeżym powietrzu są dozwolone. O otwarciu basenów i siłowni zadecyduje każdy kraj związkowy w własnym zakresie.

Kultura

Muzea, wystawy, miejsca pamięci, zoo i ogrody botaniczne już mogą otworzyć się na odwiedzających pod pewnymi warunkami. Także msze i nabożeństwa znów mogą być odprawiane, dotyczy to także ceremonii religijnych, jak chrzcin, ślubów czy pogrzebów w małym gronie.

Wydarzenia masowe

Organizacja wydarzeń masowych (festyny, duże koncerty czy targi) jest zakazana przynajmniej do 31 sierpnia. W niektórych krajach związkowych wiele jesiennych wydarzeń i eventów już zostało odwołanych. Przykładem jest Oktoberfest w Monachium, Canstatter Volksfest w Stuttgarcie czy maraton w Berlinie.

Co ciekawe, Hesja chce w najbliższej przyszłości zezwolić na organizowanie wydarzeń do 100 uczestników. Jeśli zostaną dotrzymane zasady higieny, możliwe będą także wydarzenia w halach targowych do 200 osób i w małych salach do 50 osób.

Odpowiedzialność

Kraje związkowe przejmują odpowiedzialność za dalsze uchylanie ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa. Jeśli w miastach i okręgach dojdzie do ponad 50 zachorowań na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni, będą od razu wprowadzane nowe ograniczenia.

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!