Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Miejsca które warto zobaczyć w Niemczech

Szukasz pomysłu na wycieczkę? Mamy dla ciebie 16 propozycji, jedna bardziej interesująca od drugiej – niezależnie w jakim regionie Niemiec jesteś.

1. Badenia-Wirtembergia – koleją Sauschwänzelbahn przez Wutachtal

Jazda koleją może być bardzo romantyczna, szczególnie jak wyobrazimy sobie skrzypiące wagony i lokomotywy parowe oraz zapierające dech w piersiach widoki za oknem. Okazję do takiej przejażdżki mamy w południowym Szwarcwaldzie, gdzie kursuje kolej Wutachtalbahn. Trasa pełna jest zakrętów, ale i ciekawych zabytków techniki – zobaczymy na przykład nastawnię przy dworcu Blumberg-Zollhaus. Mieści się tam muzeum kolei. Publiczny ruch kolejowy na odcinku Lauchringen i Hintschingen został zatrzymany w 1976 roku, jednak już w rok później ruszyły przejażdżki turystyczne.

Wutachtalbahn kursuje od kwietnia do października (Bahnhofstraße 1, 78176 Blumberg). Muzeum kolei w Blumbergu czynne jest na godzinę przed przyjazdem pociągu i godzinę po jego odjeździe. Cena wliczona w bilet przejazdu. Dalsze informacje pod adresem www.sauschwaenzlebahn.de.

2. Bawaria – bajeczne szlaki u podnóża pasma górskiego Karwendel w Krün przy Mittenwald

Zielone łąki, na których pasie się bydło, później pasmo lasu, jeziora i górujące nad wszystkim majestatyczne szczyty. Ci, którzy zatrzymają się w Krün poczują się, jakby zaglądali do raju i z pewnością długo nie zapomną tego widoku. W dolinie rozpościerają się pola, przepływa rzeka Izara, a krajobraz dopełniają góry i liczne jeziora – Barmsee, Grubsee, Geroldsee. W lasach trafimy na wiele urokliwych strumyków. Idealne miejsce dla wielbicieli kolarstwa, wędrówek pieszych, joggingu oraz pływania. Warto zaszyć się w lesie Mittenwald lub udać się do Oberammergau, Mornau czy Garmisch-Partenkirchen.

Informacje turystyczne w Kühn, ulica Schöttkarspitzstraße 15, 82494 Krün, www.kruen.de, www.alpenwelt-karwendel.de

3. Berlin – poczuj się jak w Bangkoku w parku Preußenpark

W Preußenparku w Berlinie można poczuć prawdziwie azjatycką atmosferę. Jak tylko pogoda dopisuje rodziny tajlandzko-filipińsko-niemieckie spotykają się właśnie w tym miejscu. Za kilka euro można kupić pyszną sałatkę z papai i tym podobnych składników. Na łące, na której stoi rzeźba kobiety powietrze pachnie smażonym kruczakiem i orzeszkami dziennymi. Koniecznie nie zapomnij zabrać ze sobą koca!

Piknik w parku w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 21:00. Adres: Preußenpark, Brandenburgische Straße, 10707 Berlin

4. Brandenburgia – tratwą pośród lilii wodnych śladami perkozów dwuczubych

Flisactwo w tym regionie ma długą historię, datuje się je na rok 1720. Rejs tratwą może być nie tylko romantyczny – firma „Treibholz” oferuje na przykład rejsy na dużych tratwach z zadaszeniem, toaletą oraz menu. Można również cieszyć się widokami parku krajobrazowego „Uckermärkische Seen” przy dźwiękach muzyki – od reggae aż po swing. Tratwa muzyczna wypływa w lipcu i sierpniu w każdy środowy wieczór z Lychen. Malowniczy zachód słońca wliczony w cenę biletu.

Rejsy od kwietnia do października; sobota, poniedziałek, środa, piątek godzina 10:00. Tratwa muzyczna – lipiec, sierpień, środa godzina 19:30. Treibholz – Kanu, Floß und Herberge / Oberpfuhlstraße 3a, 17279 Lychen, www.treibholz.com

5. Brama – park miejski na lewym brzegu rzeki Wezery.

Park Huchting jest największym parkiem miejskim w Bremie. Przecinają go linie tramwajowe, a okala rezerwat przyrody. Pomysł na stworzenie parku zrodził się w latach 50. Lecz napotkał na wiele utrudnień – na jego miejscu planowano zrobić cmentarz, zbudować autostradę czy linię kolejową. Na szczęście ostatecznie nad rzeką powstało miejsce, które obecnie jest domem wielu gatunków roślin i zwierząt.

Dojazd pomiędzy Wardamm a Stuhr, na zachód od lotniska, tramwaj 1 i 8, autobus 52, pomiędzy Norderländer Straße a Roland-Center.

6. Hamburg – relaks na Rabenstraße

Dzielnica Hamburga Rotherbaum leży po zachodniej stronie jeziora Außenalster i może się poszczycić niezwykle ciekawym połączeniem historycznych budowli oraz życia studenckiego i kulturalnego. Na jeziorze zobaczymy amatorów żeglugi i innych sportów wodnych, natomiast u wejścia do parku Alsterpark znajdziemy secesyjną przystań Rabenstraße. Zabytek znajduje się co prawda na liście budowli chronionych, nadal jednak spełnia swoją funkcję.

Idealne miejsce odpoczynek w mieście.

7. Hesja – giganty w puszczy Sababurg

Potrzeba sześciu, czasem nawet ośmiu osób, by objąć ośmiometrowy pień ogromnego buku, natomiast sama obecność tysiącletniego dębu może przyprawić o dreszczyk. Takie i inne wrażenia oferuje najstarszy rezerwat przyrody Hesji, który w 2009 zagościł w pierwszej dziesiątce cudów natury Niemiec. Przez puszczę biegną trzy ścieżki – tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej florze i faunie polecamy zapytać w odpowiednim nadleśnictwie o przewodnika.

Puszcza znajduje się tuż obok ogrodu zoologicynego Sababurg, Sababurg 1, 34369 Hofgeismar / Forstamt Reinhardshagen: Obere Kasseler Straße 27, 34359 Reinhardshagen, www.mein-reinhardswald.de

8. Maklenburgia-Pomorze Przednie – miasto w wodzie

Müritz liczy sobie 112 metrów kwadratowych i jest największym jeziorem, którego cała powierzchnia leży na terenie Niemiec. Na wschód od niego rozpościera się park narodowy Müritz o powierzchni 320 metrów kwadratowych, gdzie znajdziemy lasy, jeziora, bagna oraz niesamowitą florę i faunę (orły bieliki, żurawie, białe lilie wodne). O krajobraz dba szwedzkie bydło górskie oraz owce z Gotlandii. Pomiedzy Rechlin/Hafendorf a Waren kursuje Biała Flota Müritz, natomiast największe miasto Müritz bardziej leży w jeziorze, niż nad nim, ponieważ graniczy także z innymi akwenami.

Park narodowy Müritz: Schlosspark 3, 17237 Hohen Zieritz, Tel. 039824-2520, www.mueritz-nationalpark.de

9. Dolna Saksonia – rejs po Diabelskim Bagnie

Na południowy wschód od Bremy znajduje się tzw. Głuche Bagno, które z czasem awansowało na Diabelskie Bagno. Obszary te były sukcesywnie zaludniane w XVIII wieku, więc z bagiennej dziczy pozostało stosunkowo niewiele. To miejsce, które słynie przede wszystkim z kolonii artystów Worpswede. Dzisiaj miejscowość wabi turystów nie tylko wiejską idyllą, ale również wieloma galeriami, artystyczną architekturą i niesamowitymi widokami z niezliczoną ilością kanałów, które można przemierzać na specjalnych kajakach z dębowego drewna.

Wszelkie informacje na temat wypożyczenia kajaków, wycieczek i kursów (malarstwa, rzeźbiarstwa, garncarstwa) można zdobyć w informacji turystycznej Worpswede: Bergstraße 13, 27726 Worpswede, Tel. 04792-935820, www.worpswede.de

10. Nadrenia-Westfalia – 17 kilometrów kultury tramwajem 107

Kultura po całej linii podczas czterdziestopięciominutowej przejażdżki tramwajem 107 w Essen przez dzielnice Bredeney i Gelsenkirchen Hauptbahnhof. Na tej linii znajduje się ponad 60 atrakcji godnych uwagi, oddalonych od 34 przestanków tylko o parę kroków. Siedemnastokilometrowa trasa łączy ze sobą przeszłość z przyszłością, pozostałości industrialne, historyczne budowle i liczące sobie sto lat lasy. Do wyboru mamy filharmonię, opery, siedem teatrów, dziesięć muzeów, kościoły i nawet starą synagogę.

Kultura ze stacji do stacji: Kulturlinie 107 w Essen. Czasy odjazdów www.vrr.de, www.evag.de / www.kulturlinie107.de

11. Nadrenia-Palatynat – kraina wulkanów

W regionie Vulkaneifel znajdziemy ślady wulkanicznej przeszłości – 350 wulkanów, lejkowate kratery, czyli tzw. maary, zastygłą lawę, źródła mineralne oraz gejzery zimnej wody (np. Andernach). Jezioro Laacher jest pozostałością po ostatnim dużym wybuchu wulkanu sprzed ok. 13 tysięcy lat. Jego powierzchnia liczy sobie 3,3 kilometry kwadratowe i tym samym Laacher jest największym jeziorem kalderowym Nadrenii-Palatynatu. Dokładnie informacje można znaleźć w muzeum wulkanicznym w Daun, które jest częścią wielkiego parku geologicznego Vulkaneifel. Odkrywanie regionu ułatwiają trasy, które łączą wiedzę z niesamowitymi odkryciami.

Eivel-Vulkanmusem: od wtorku do piątku od 11:00 do 16:30, soboty i niedziele od 11:00 do 16:00. Leopoldstraße 9, 54550 Daun, www.vulkaneifel.de, www.geopark-vulkaneifel.de

12. Saara – interaktywna kultura industrialna

W czasach świetności huty Völklinger nad miastem unosiła się mgiełka sadzy. Dziś huta już nie działa, ale jest jedynym kompletnie zachowanych zabytkiem tego typu, pochodzącym z XIX wieku. Na początku zwiedzania zostaniemy skonfrontowani z obowiązującym kiedyś dniem pracy, później droga prowadzi w głąb huty do kolejnych interaktywnych stacji, które obrazują proces pozyskiwania żelaza. Wspinaczka na czterdziestopięciometrową platformę widokową będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Na terenie dawnej koksowni znajduje się park widokowy „Das Paradies”. W latach 20., kiedy obszar został pozostawiony samemu sobie, władzę nad nim przejęły zwierzęta i rośliny.

Księgarnia oraz oferta gastronomiczna obejmująca kuchnię tradycyjną są czynne codziennie od 10:00 do 18.00 (19:00). Rathausstraße 75-79, 66302 Völklingen, www.voelklinger-huette.org

13. Saksonia – raj dla wielbicieli wspinaczki i górskich wędrówek

Strome skały, wąskie wąwozy, imponujące góry stołowe – ten niesamowity krajobraz ukształtował się przed milionami lat i nosi zasłużoną nazwę Saskiej Szwajcarii. Wycieczki z przewodnikiem to doskonała możliwość na poznanie parku narodowego. Na szlaku „Najpiękniejsze twory skalne na drodze malarzy” („Die schönsten Felsgebilde am Malerweg“) odnajdziemy motywy znane z płócien artystów. Z kolei inna trasa prowadzi przez romantyczne wąwozy do punktu widokowego – w dół udamy się po żelaznych drabinach i stopniach. Podczas wędrówki przewodnicy udzielą niezbędnych informacji o geologii, florze, faunie, jak również historii parku. Dla tych, którzy chcą odkrywać to niesamowite miejsce na własną rękę, ułatwieniem będą różnobarwne oznaczenia szlaków.

Zarząd parku narodowego: An der Elbe 4, 01814 Bad Schandau, www.nationalpark-saechsische-schweiz.de / Zrzeszenie turystyczne w Pirna: www.saechsische-schweiz.de

14. Saksonia-Anhalt – jezioro z niesamowitym widokiem

Goitzsche od dziesięcioletni było terenem związanym z wydobyciem węgla brunatnego. W 1999 roku postanowiono zalać wyrąbiska i stworzyć największy na świecie artystyczny park krajobrazowy. Od 2005 roku jezioro Große Goitzschesee, nazywane również „Bitterfelder Meer”, przyciąga osoby chcące popływać, łowić ryby czy popływać łódką. Kolarze i skaterzy z całą pewnością docenią dwudziestopięciokilometrową trasę wokół jeziora. Znakiem rozpoznawczym jeziora jest natomiast wysoka na 26 metrów wieża Pegelturm, która płynie na powierzchni wody. Prowadzi do niego pontonowy most o długości 190 metrów. Wspinaczkę po kręconych schodach z pewnością wynagrodzi zapierający dych w piersiach widok.

Ciekawostka: Goitzsche wymawia się tak samo jak „Gottsche”. Więcej informacji turystycznych dostępne w Goitszsche Tourismus, Bismarckstraße 17b, 06749 Bitterfeld, www.goitzsche-tourismus.de

15. Szlezwik-Holsztyn – piękne wybrzeża i trasy piesze

Holnis opodal Glücksburg znany jest z dość kiczowatych obrazków, na których widnieją urwiska, samotne plaże i latarnia morska, a w oddali majaczy zielone wybrzeże Danii. Bezmiar błękitnego morza przecinają sylwetki jachtów. Na Holnis-Spitz znajdziemy wiele mew i rybitw, przyciąganych przez przydrożne lokale. Miejsce noclegowe można znaleźć na osiedlu domków letniskowych Bockholm-Wyk lub w Glücksburg, które od 1852 roku jest niezmiennie atrakcją turystyczną ze sławnym zamkiem na wodzie, promenadą, molo oraz plażą.

Przez rezerwat przyrody Holnis biegną liczne trasy zachęcające do wędrówek. Więcej informacji dostępnych w informacji turystycznej, zamku Glücksburg, www.gluecksburg.de

16. Turyngia – wycieczka rowerowa do kościoła Feiningenkirche

Lyoner Feininger, czołowy artysta modernizmu i Bauhausu, żył w latach 1919-1936 w Weimarze. W tym czasie stworzył wiele obrazów okolicznych kościołów i wiosek, które ponumerował i nazwał według miejscowości. Śladami Feiningera prowadzi przez Weimar i tereny na wschód od niego trasa rowerowa licząca sobie 30 kilometrów. Znajdziemy na niej tablice z reprodukcjami obrazów Feiningera, a tuż obok uwiecznione miejsce w oryginale. Najpiękniejsza trasa artystyczna wiedzie od Uniwersytetu Bauhaus przez m.in. Niedergrunstedt, Gelmeroda, Passendorf, Vollerstroda, Mellingen i Oberweimar.

Informacje oraz mapy trasy można znaleźć w informacji turystycznej, Markt 10 i Friedenstraße 1, 99423 Weimar, www.weimar.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.