Niemcy: Miliony pracowników ciągle pracują za głodowe stawki

Wynagrodzenie minimalne czyli tzw. Mindestlohn wzrasta w Niemczech od 2015 roku. Okazuje się jednak, że często pracodawcy nie wypłacają odpowiednio wysokich stawek.

Partia SPD żąda podwyżki wynagrodzenia minimalnego do 12 euro/h. Okazuje się jednak, że niektórzy pracodawcy nie wypłacają nawet obowiązującej stawki o wysokości 9,35 euro. Aż do 3,8 mln zatrudnionych w Niemczech nie otrzymuje należnego im wynagrodzenia. Tak wynika z najnowszego badania Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW). Aż 750 tys. osób pracujących w Niemczech przyznało, że w 2018 roku zarabiało mniej niż 8,84 euro/h, czyli mniej niż wynosiła wtedy ustawowa stawka minimalna.

Okazuje się bowiem, że w umowach o pracę najczęściej podaje się wynagrodzenie miesięczne. Autorzy badania porównali więc miesięczny zarobek z ilością przepracowanych godzin. Wynik był porażający. Ponad 2,4 mln osób otrzymywało po przeliczeniu wynagrodzenia stawkę godzinową nieprzekraczającą wynagrodzenia minimalnego. Nie może więc dziwić, że DIW zachęca do zmian w zakresie ewidencji czasu pracy.

Związki zawodowe już wcześniej twierdziły, że pracodawcy rozkazują zatrudnionym pracować dłużej, niż ustalono w umowie o pracę, przez co ci otrzymują niższe wynagrodzenie. Zmiany może przynieść decyzja Trybunału Europejskiego, który stwierdził w 2019 roku, że przedsiębiorstwa muszą rejestrować dokładny czas pracy zatrudnionych.

Źródło: spiegel

 

Więcej na temat płacy minimalnej w Niemczech:

Płaca minimalna w Niemczech 2020

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!