Coraz więcej osób w Niemczech pracuje na tzw. Minijob, wykonując drobne prace w prywatnych gospodarstwach domowych. W sumie w 2018 roku aż 364.000 osób zdecydowało się na zatrudnienie w formie tzw. drobnego etatu. To aż dwa razy więcej niż w 2008 roku. W 2017 roku liczba ta wynosiła jeszcze 360.486.
Co więcej, blisko 53.000 osób wykonujących popularny Minijob ma więcej niż jedną pracę. 310.690 osób wykonuje zaś swoje obowiązki w prywatnych gospodarstwach domowych. Ze statystyk wynika, że aż 90% zarejestrowanych prac to zajęcia związane ze sprzątaniem. „Wzrastająca liczba zarejestrowanych jest pożądana, ponieważ dzięki temu praca na czarno zostanje ograniczona a prace w gospodarstwach domowych zalegalizowane” – stwierdził Heinz Günter Held, przewodniczący niemieckiego towarzystwa ubezpieczeniowego Deutsche Rentenversicherung Knappschaft-Bahn-See.
Według Helda rejestrowanie usług w wykonywanych dla osób prywatnych niesie ze sobą korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracobiorców. Osoby pracujące na zasadzie Minijob są ubezpieczane przeciwko wypadkom, a zleceniodawcy zyskują dzięki korzyściom podatkowym. Wynagrodzenie dla osób na drobnym etacie wynosi 9,19 euro na godzinę, czyli tyle, ile wynosi ustawowa płaca minimalna w Niemczech.
***
Zatrudnienie w Niemczech w ramach Minijob
Płaca minimalna a minijob
Minijob – o tym należy pamiętać
Płaca minimalna a minijob – co zrobić, gdy pracodawca płaci za mało?
Źródło: spiegel.de