Niemcy: Obcokrajowcy zarabiają o 20% mniej!

Niemieccy pracownicy zatrudnieni na pełen etat zarabiają znacznie więcej niż obcokrajowcy. Różnice stale rosną.

Z danych przedstawionych przez Federalny Urząd Pracy na zapytanie partii Die Linke wynika, że od 2000 roku różnice w dochodach obcokrajowców a rodzimych obywateli Niemiec sukcesywnie rosną. Podczas gdy mediana dochodowa tych pierwszych wynosiła w 2015 roku 2 467 euro, Niemcy zatrudniani na tych samych zasadach otrzymywali 3 141 euro. Migranci zarabiali więc całe 21,4 procent mniej.

To znaczna różnica w porównaniu do 8,3 procent, które odnotowano jeszcze 15 lat temu, kiedy mediana dochodowa Niemców wynosiła 2 388 euro brutto miesięcznie w porównaniu do 2 190 euro zarobków obcokrajowców. Mediana dochodowa stanowi środkową wartość wynagrodzenia w danej grupie osób, gdzie po jednej stronie znajdziemy najniższe, a po drugiej najwyższe zarobki.

Trudno nie zauważyć, że pensje obcokrajowców rosną najwolniej. W okresie od 2000 do 2015 roku  ich mediana dochodowa wzrosła tylko o 277 euro, czyli 13 procent, co daje średni wzrost wynagrodzenia o niecały jeden procent rocznie. Mowa o zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin. Średnia dochodowa obywateli Niemiec również nie zmieniła się spektakularnie, bo o 753 euro, co daje 32 procent na plusie. W sumie w zeszłym roku na pełnym etacie pracowało 2,08 mln obcokrajowców i 20,68 mln Niemców.

Federalny Urząd Pracy nie wskazuje na przyczynę takiej sytuacji. Okazuje się, że ilość obywateli Niemiec, którzy otrzymywali wynagrodzenie nie przekraczające granicy niskiej płacy, wynoszącej w 2015 roku 2 056 euro, pozostała mniej więcej na tym samym poziomie, podczas gdy sytuacja obcokrajowców prezentuje się zupełnie inaczej. 36 procent z nich nie zarabiało w 2015 roku więcej niż wspomniane 2 056 euro miesięcznie, podczas gdy w 2000 roku ich ilość nie przekraczała 23 procent. Okazuje się również, że takiej sytuacji bynajmniej nie są winne braki w wykształceniu. Niskie zarobki odnotowano zarówno pośród posiadaczy dyplomów szkół wyższych, jak i osób z niższym wykształceniem.

Największe różnice w zarobkach obcokrajowców i obywateli Niemiec zaobserwowano na północy kraju – konkretnie wynosiła 33,6 procent w Bremie, 30,3 procent w Dolnej Saksonii, 29,1 procent w Hamburgu i 28,2 procent w Szlezwiku-Holsztynie.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!