Niemcy: Oto co się zmieni w czerwcu

Wraz z rozpoczęciem kolejnego miesiąca w życie wchodzą zmiany. Tym razem dotyczą m.in. kierowców, piłkarzy, sprzedawców czy pasażerów linii lotniczych.

Zakaz noszenia noża w miejscach publicznych

Federalne kraje związkowe planują poszerzyć obowiązujący w Niemczech zakaz noszenia noży. Zabronione ma być przyniesienie noża o ostrzu, którego długość przekracza 6 cm w miejscach, które odwiedza dużo osób. Dotychczas zakaz dotyczył noży o ostrzu do 12 cm długości. W zmianie prawa ujęto jednak wyjątki, które dotyczą rzemieślników korzystających z noży w swoim miejscu pracy. Projekt ustawy został już przedłożony w Bundesracie. Zmiana może wejść w życie najwcześniej już w czerwcu.

Wypłata gotówki w placówce banku

Do 18 czerwca Trybunał Federalny zadecyduje, czy pobieranie dodatkowych opłat za wypłatę gotówki w placówce jest zgodne z prawem. Powodem dyskusji na ten temat, jest spór klienta z Grünzburga z bankiem Sparkasse. Ten czuje się bowiem pokrzywdzony, ponieważ wpłata i wypłata gotówki przy okienku kosztuje w zależności od rodzaju konta 1 lub 2 euro. Jedynie w przypadku najdroższego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego usługa jest bezpłatna.

E-skutery na niemieckich drogach

Bundesrat zezwolił na poruszanie się e-skuterami po niemieckich drogach. Już 15 czerwca w życie ma wejść odpowiednie rozporządzenie na temat elektrycznych pojazdów małogabarytowych (Elektrokleinfahrzeug). Skutery, które mogą rozpędzić się do 20km/h nie mogą jeździć jednak po chodnikach. Początkowo planowano wprawdzie również na zezwolenie jazdy chodnikami dla skuterów rozpędzających się do 12 km/h, lecz większość krajów związkowych zgłosiła sprzeciw.

Nowe zasady przy zagraniu ręką

Międzynarodowa Rada Piłkarska zmieniła zasady w przypadku zagrania ręką. Od 1 czerwca sędzia będzie musiał zagwizdać zagranie ręką przed strzałem na bramkę, nawet gdy dotknięcie piłki ręką było niezamierzone. Dzięki zmianie rozgrywki piłki nożnej mają być o wiele bardziej atrakcyjne i sprawiedliwe.

Nowy system operacyjny Huawei

Nowy system operacyjny o nazwie HongMeng ma zostać przedstawiony światu już w czerwcu. Bezpośrednio po prezentacji, system ma wejść na rynek. „Huawei wiedział, że kiedyś do tego dojdzie i się przygotował. System operacyjny był gotowy już w styczniu 2018 roku i był naszym planem B” tłumaczy manager Huawei dla Środkowego Wschodu, Alaa Elshimy. W czerwcu swoją premierę miał mieć także składany telefon, Huawei Mate X. Możliwe jednak, że z powodu sankcji nałożonych na firmę, premiera zostanie przełożona.

Niższe opłaty w Amazonie

Amazon ponownie zmienia wysokość opłat dla handlowców. 5 czerwca gigant internetowy ponownie wprowadzi minimalną prowizję od sprzedaży artykułu. Serwis raz już zrezygnował z tej opłaty (w 2017 roku – przyp. red.). Teraz wprowadzi ją ponownie w nieco zmienionej formie: opłata o minimalnej wysokości 30 centów dotyczy prawie wszystkich kategorii na stronie. Wyjątkiem są książki, muzyka, filmy i płyty DVD, oprogramowanie, konsole i gry wideo, artykuły spożywcze i delikatesy, piwo, wino i spirytualia. W przypadku produktów dla niemowląt, kosmetycznych i drogeryjnych prowizja procentowa przy zakupach do 10 euro wyniesie 8% (dotychczas 15%). Przy zakupach z kategorii biżuterii do 250 euro, opłata wyniesie 5% ceny (dotychczas 20%). Prowizja za meble i akcesoria domowe powyżej 200 euro wyniesie 10% (dotychczas 25%).

Koniec z darmowymi przekąskami w trakcie lotu

Od 4 czerwca linie lotnicze rezygnują z bezpłatnych przekąsek i napojów dla pasażerów z wykupioną taryfą SMART. Zmiana dotyczy lotów krótko- i średniodystansowych w klasie ekonomicznej. Zamiast tego pasażerowie z taryfą SMART będą mogli skorzystać z usługi pierwszeństwa wejścia na pokład.

 

Zakaz wjazdu dla diesli w Berlinie

Stolica Niemiec musi w czerwcu, a najpóźniej do 1 lipca wprowadzić na 15 odcinkach dróg zakaz ruchu dla samochodów z silnikiem diesla oznaczonych normą EURO 1-5. Powodem takiego stanu rzeczy jest decyzja Federalnego Sądu Administracyjnego, która zmusiła władze miast do wprowadzenia zakazów wjazdu, jeśli miastom nie uda się w inny sposób zmniejszyć stężenia tlenku azotu i poprawić jakości powietrza. Także w Essen i Gelsenkirchen kierowcy powinni przygotować się na zmiany. Od lipca 2019 roku samochody napędzane dieslem nie wjadą na wiele ulic śródmieścia. Dodatkowo zakaz ma objąć także odcinek autostrady A40.

Zmiany w saksońskich przedszkolach

Saksonia wprowadziła nowe prawo, które dotyczy placówek dziennej opieki nad dziećmi. Od czerwca nauczyciele będą spędzali 2 godziny tygodniowo na tzw. Vor- und Nachbereitungszeit czyli przygotowanie się do zajęć z dziećmi. Poza tym od 1 czerwca dolna granica składki rodzicielskiej (tzw. Elternbeitragsuntergrenze) na ostatni rok przed rozpoczęciem nauki szkolnej i za świetlicę zostanie obniżona. Gminy otrzymają jednocześnie większe dopłaty na rzecz placówek dziennej opieki nad dziećmi.

Podwyżki w Saarze

Ponad 15 tys. osób zatrudnionych w przemyśle stalowym w Saarze może liczyć na podwyżki. Od 1 czerwca wynagrodzenie w branży wzrośnie bowiem o 3,7%. Do tego pracownicy otrzymają także jednorazową premię za kwiecień i maj. Jej wysokość wyniesie 100 euro za każdy miesiąc. Od 2020 roku wszyscy pracownicy związani zbiorowym układem pracy mają otrzymać dodatkowe wynagrodzenie o wysokości 1000 euro rocznie, które pracownicy będą mogli wymienić na 5 dni urlopu. Skorzystały także osoby uczące się zawodu. Wynagrodzenie za praktykę wzrosło bowiem w zależności od roku nauki o 60-90 euro miesięcznie, a od czerwca 2020 roku mogą liczyć na kolejną podwyżkę o wysokości 90 euro.

Urlop między świętami

W czerwcu mieszkańcy Niemiec będą świętować Poniedziałek Zielonoświątkowy (10 czerwca) i Boże Ciało (20 czerwca). Warto więc zastanowić się nad urlopem w dni pomiędzy świętami a weekendem, by skorzystać z kilku dni wolnego. W przypadku Poniedziałku Zielonoświątkowego osoby pracujące mogą wziąć cztery dni urlopu, by odpoczywać aż 9 dni. W okresie tym w już 5 krajów związkowych będzie w trakcie wakacji, oznacza to, że cele wypoczynkowe mogą być nie tylko pełne ludzi, lecz także droższe.

Boże Ciało, które wolne jest w Badeni-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Saarze, tradycyjnie przypada w czwartek. Jeden dzień urlopu zapewnia więc aż czterodniowy weekend.

 

Źródło: focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!