Od początku 2015 roku w Niemczech obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 8,50 euro/h brutto. Wraz z początkiem przyszłego roku wzrośnie ona do 8,84 euro/h brutto czyli o 34 centy. Wcześniej spekulowano, że podwyżka będzie niższa.
Decyzja ws. podniesienia płacowego minimum zapadła jednogłośnie – o czym poinformował przewodniczący komisji Jan Zilius. Do propozycji musi odnieść się teraz rząd Angeli Merkel – może ją przyjąć lub odrzucić, lecz nie może zmienić.
Podstawą do decyzji gremium w skład którego wchodzą przedstawiciele pracodawców oraz pracowników, jest wskaźnik płacowy dla zbiorowych układów pracy, który jest obliczany przez Federalny Urząd Statystyczny.
Na przestrzeni ostatniego 1,5 roku płace wzrosły o średnio 3,2%. Punktem spornym była kwestia zaliczenia do wskaźnika najnowszych ustaleń związanych z podwyżkami dla osób związanych zbiorowym układem pracy w branżach metalurgicznej, elektrycznej oraz służbach publicznych. Ostatecznie strony doszły jednak do porozumienia.
Wprowadzona w 2015 roku płaca minimalna czyli tzw. Mindestlohn obowiązuje dla blisko 4 milionów zatrudnionych w sektorze niskich wynagrodzeń w Niemczech. Nad podwyżką płacy minimalnej komisja debatuje co dwa lata. Kolejnej możemy się więc spodziewać dopiero w 2019 roku.
Źródło: SPIEGEL