Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Płaca minimalna wzrośnie wraz z początkiem 2017 roku!

Dziś w tej sprawie porozumiała się Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej, w skład której wchodzą przedstawiciele pracowników oraz pracodawców.

Od początku 2015 roku w Niemczech obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 8,50 euro/h brutto. Wraz z początkiem przyszłego roku wzrośnie ona do 8,84 euro/h brutto czyli o 34 centy. Wcześniej spekulowano, że podwyżka będzie niższa.

Decyzja ws. podniesienia płacowego minimum zapadła jednogłośnie – o czym poinformował przewodniczący komisji Jan Zilius. Do propozycji musi odnieść się teraz rząd Angeli Merkel – może ją przyjąć lub odrzucić, lecz nie może zmienić.

Podstawą do decyzji gremium w skład którego wchodzą przedstawiciele pracodawców oraz pracowników, jest wskaźnik płacowy dla zbiorowych układów pracy, który jest obliczany przez Federalny Urząd Statystyczny.

Na przestrzeni ostatniego 1,5 roku płace wzrosły o średnio 3,2%. Punktem spornym była kwestia zaliczenia do wskaźnika najnowszych ustaleń związanych z podwyżkami dla osób związanych zbiorowym układem pracy w branżach metalurgicznej, elektrycznej oraz służbach publicznych. Ostatecznie strony doszły jednak do porozumienia.

Wprowadzona w 2015 roku płaca minimalna czyli tzw. Mindestlohn obowiązuje dla blisko 4 milionów zatrudnionych w sektorze niskich wynagrodzeń w Niemczech. Nad podwyżką płacy minimalnej komisja debatuje co dwa lata. Kolejnej możemy się więc spodziewać dopiero w 2019 roku.

Źródło: SPIEGEL 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.