Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Pomoc domowa jest rzadko ubezpieczona

Małe uznanie, niskie płace, brak prawa do świadczeń socjalnych – tak wygląda rzeczywistość dla pomocy domowej na całym świecie. Również w bogatych państwach ten aspekt kuleje.

Osoby te pracują za niewielkie pieniądze, nierzadko od brzasku do późnej nocy, natomiast kiedy zachorują lub się zestarzeją, lądują na ulicy. Według danych Międzynarodowej Organizacji (MOP) 60 z 67 milionów osób w branży pomoc domowa nie ma socjalnego zaplecza.

Sprawa dotyczy głównie kobiet; 80 procent pomocy domowej stanowią właśnie one. „Ich praca jest w większości przypadków niedoceniana i niechroniona”, tłumaczy dyrektora MOP ds. ochrony społecznej, Isabel Ortiz. „Kiedy ta pomoc domowa zestarzeje się albo zachoruje, traci pracę – bez prawa do renty czy emerytury, a także odpowiedniego wsparcia.”

Jak twierdzi siostrzana organizacja ONZ, najgorzej sytuacja wygląda w krajach rozwijających się. Ponad dwie trzecie pomocy domowej są zatrudnione w Azji i Ameryce Łacińskiej.

Znaczne problemy z ubezpieczeniem społecznych widoczne są również w krajach przemysłowych. We Włoszech niezarejestrowanych jest aż 60 procent pomocy domowej. W Hiszpanii i Francji wyłączonych z ubezpieczenia społecznego jest 30 procent takich pracowników.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.