Praca z domu ma na celu przede wszystkim lepsze godzenie obowiązków zawodowych z rodziną i czasem wolnym, jak i zapewnienie elastycznego czasu pracy. Tak wynika z analizy aktualnego badania Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Działalnością Zawodową (niem. Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung). Z niego wynika, że taka możliwość jest dawana częściej osobom zatrudnionym w dużych przedsiębiorstwach, niż w małych firmach.
W 48% ankietowanych przedsiębiorstw praca na zasadach home office jest także wliczana do rozrachunku nadgodzin. Zatrudnieni mogą przeznaczyć nazbierane godziny na czas wolny (42%), otrzymać wyrównanie w formie pieniężnej (10%) lub wybrać pośród tych dwóch opcji (43%). Co dwudziesty zakład nie rekompensuje pracownikom nadgodzin.
Mimo że konta czasu pracy są oferowane w co trzecim zakładzie, mało kto z nich korzysta. Około trzech czwartych pracowników miałoby prawo do zbierania nadgodzin na koncie, ale tylko 16 procent korzysta z tej opcji. Wśród tych nielicznych osób, większość decyduje się na wykorzystanie tego czasu na długi, czasem nawet kilkumiesięczny urlop.
Źródło: sueddeutsche.de