Niemcy: Praktykanci zarabiają więcej!

Średnie wynagrodzenie praktykantów wzrosło o 82 euro - wynika z nowych badań. Kwota po raz pierwszy sięgnęła czterocyfrowej liczby.

Praktykanci zarabiają średnio 1032 euro miesięcznie, czyli o 82 euro więcej niż rok temu – głoszą dane zebrane przez firmę doradczą Clevis oraz giełdę pracy Absolventa we współpracy z Uniwersytetem w Magdeburgu. W ankiecie wzięło udział 5 500 osób.

Kiedy sięgniemy pamięcią wstecz – dokładnie do 2011 roku – przypomnimy sobie ponury obraz, który nakreśliło zrzeszenie związków zawodowych DGB. Z badań wynikało, że 40 procent praktykantów w ogóle nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracy. Najbardziej poszkodowane były osoby próbujące swoich sił  w kulturze i sztuce – tam pieniędzy nie uświadczyły dwie trzecie odbywających praktyki. Pozostałe osoby otrzymywały średnio jedynie 551 euro.

Ankieta Clevis przynosi bardziej optymistyczne wieści. 88 procent ankietowanych twierdzi, że jest zadowolonych z pracy, a tylko trzy procent wciąż nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę. Młodzi ludzie zawdzięczają wyższą wypłatę w głównej mierze podniesieniu płacy minimalnej. Kobiety zarabiają wciąż mniej niż mężczyźni – w przypadku praktyk obowiązkowych różnica wynosi 20, a w przypadku nieobowiązkowych –  niemal 50 euro. Nie da się jednak ukryć, że panie wybierają pracę w gorzej płatnych branżach.

Po zakończeniu praktyk 85 procent pracodawców pozostaje w kontakcie z praktykantami, wiążąc z przedsiębiorstwem najlepszych absolwentów. Praktykanci ze swojej strony są gotowi do dużych poświęceń – ponad połowa z nich przeprowadza się do innego miasta, a 12 procent wyjeżdża za granicę.

Średni czas trwania praktyk wynosi pięć miesięcy, a wiek praktykantów to 24,2 lata.

DGB przestrzega jednak, że praktyki dają pracodawcom wciąż wiele możliwości nadużyć, ponieważ większość z nich przypada na okres studiów, a w przypadku studentów pole do manewru pozostaje wciąż duże. 

Źródło: Spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!