Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Praktykanci zarabiają więcej!

Średnie wynagrodzenie praktykantów wzrosło o 82 euro - wynika z nowych badań. Kwota po raz pierwszy sięgnęła czterocyfrowej liczby.

Praktykanci zarabiają średnio 1032 euro miesięcznie, czyli o 82 euro więcej niż rok temu – głoszą dane zebrane przez firmę doradczą Clevis oraz giełdę pracy Absolventa we współpracy z Uniwersytetem w Magdeburgu. W ankiecie wzięło udział 5 500 osób.

Kiedy sięgniemy pamięcią wstecz – dokładnie do 2011 roku – przypomnimy sobie ponury obraz, który nakreśliło zrzeszenie związków zawodowych DGB. Z badań wynikało, że 40 procent praktykantów w ogóle nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracy. Najbardziej poszkodowane były osoby próbujące swoich sił  w kulturze i sztuce – tam pieniędzy nie uświadczyły dwie trzecie odbywających praktyki. Pozostałe osoby otrzymywały średnio jedynie 551 euro.

Ankieta Clevis przynosi bardziej optymistyczne wieści. 88 procent ankietowanych twierdzi, że jest zadowolonych z pracy, a tylko trzy procent wciąż nie otrzymuje wynagrodzenia za swoją pracę. Młodzi ludzie zawdzięczają wyższą wypłatę w głównej mierze podniesieniu płacy minimalnej. Kobiety zarabiają wciąż mniej niż mężczyźni – w przypadku praktyk obowiązkowych różnica wynosi 20, a w przypadku nieobowiązkowych –  niemal 50 euro. Nie da się jednak ukryć, że panie wybierają pracę w gorzej płatnych branżach.

Po zakończeniu praktyk 85 procent pracodawców pozostaje w kontakcie z praktykantami, wiążąc z przedsiębiorstwem najlepszych absolwentów. Praktykanci ze swojej strony są gotowi do dużych poświęceń – ponad połowa z nich przeprowadza się do innego miasta, a 12 procent wyjeżdża za granicę.

Średni czas trwania praktyk wynosi pięć miesięcy, a wiek praktykantów to 24,2 lata.

DGB przestrzega jednak, że praktyki dają pracodawcom wciąż wiele możliwości nadużyć, ponieważ większość z nich przypada na okres studiów, a w przypadku studentów pole do manewru pozostaje wciąż duże. 

Źródło: Spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!