Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

To trzeba o niej wiedzieć

Klimabonus, czyli austriacki dodatek klimatyczny

premia klimatyczna, klimabonus, klimabonus Austria, ochrona środowiska, co2
Foto: Freepik
W październiku 2022 roku władze Austrii wdrożyły eko-reformę podatkową, która nałożyła podatek na szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla. Tym samym sprawiła, że działania szkodliwe dla klimatu stały się kosztowne. Aby jednak odciążyć mieszkańców Austrii wprowadzono tzw. Klimabonus, czyli dodatek klimatyczny. Czym jest, jak go uzyskać i ile wynosi.

Aby zrekompensować wzrost cen, dodatkowe pieniądze z podatku na CO2 wracają bezpośrednio do ludzi w formie Klimabonus, czyli dodatku klimatycznego. W nadchodzących latach cena CO2 wzrośnie, a wraz z nią dodatek. Z tą różnicą, że osoby koncentrujące się na zachowaniach przyjaznych dla klimatu, otrzymają go więcej.

Kto otrzyma dodatek klimatyczny?

Każdy, którego główne miejsce zamieszkania jest w Austrii przez co najmniej 6 miesięcy w roku, otrzymuje dodatek klimatyczny. Niezależnie od obywatelstwa i wieku, z tym że obywatele spoza Austrii muszą posiadać legalny status rezydenta.

Co musisz zrobić, aby otrzymać Klimabonus w Austrii?

Nic. Jeśli zaktualizowałeś dane swojego konta bankowego na FinanzOnline po 1 stycznia 2020 roku, dodatek klimatyczny trafi bezpośrednio na Twoje konto. Alternatywnie, zostanie wysłany jako voucher.

Jak działa dodatek klimatyczny?

Dodatek klimatyczny trafia do około 9 milionów osób. Aby proces odbył się jak najszybciej i jak najprościej, jest on wypłacany na dwa różne sposoby: przelewem bankowym lub w formie kuponu wysyłanego pocztą.

Wypłaty rozpoczną się jesienią 2024 roku i potrwają do wiosny 2025 roku. Osoby, które zarejestrowały swoje główne miejsce zamieszkania w Austrii dopiero w pierwszej połowie 2024 roku, mogą liczyć na dodatek klimatyczny Klimabonus wiosną 2025 roku.

Klimabonus z Austrii: Ile można dostać?

Rząd zdecydował o podwyższeniu dodatku klimatycznego w 2024 roku. Wynosi on 145 euro, 195 euro, 245 euro lub 290 euro dla osób dorosłych. Warunkiem wstępnym jest to, że musisz być rezydentem w Austrii przez co najmniej 183 dni w roku uprawnienia. Wysokość świadczenia zależy również od głównego miejsca zamieszkania. Dzieci otrzymują połowę świadczenia, a osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zawsze 290 euro.

Dopasowanie regionalne, czyli regionale Staffelung, a austriacki Klimabonus

Zróżnicowanie regionalne opiera się na typologii miejsko-wiejskiej i klasach jakości transportu publicznego. Jest ona wyznacznikiem tego, jak dobrze transport publiczny jest dostępny w gminie. Także dostępność takich obiektów jak szkoły średnie, szpitale i siedziby dzielnic odgrywa ważną rolę w obliczeniach. W gminach, w których obecnie trudno jest przejść na bardziej przyjazne dla klimatu alternatywy – a tym samym zaoszczędzić CO2 – dodawana jest odpowiednia rekompensata regionalna. Wysokość dodatku klimatycznego w 2024 roku zależy zatem od dostępności transportu publicznego i klasyfikacji gminy.

Dodatek klimatyczny składa się zatem z dwóch części:

  • Kwota podstawowa. Otrzymują ją wszyscy kwalifikujący się odbiorcy. W 2024 roku będzie ona wynosić 145 euro.
  • Wyrównanie regionalne dla tych regionów, w których infrastruktura i sieć transportu publicznego nie są dobrze rozwinięte. Wyrównanie to wynosi 50, 100 lub 145 euro w 2024 roku i zależy od głównego miejsca zamieszkania.

Jak jest wypłacany Klimabonus?

Szybko i bez zbędnej biurokracji. Dodatek klimatyczny trafi bezpośrednio na Twoje konto. Jeśli regularnie otrzymujesz pieniądze od państwa, nie musisz nic robić. Dotyczy to na przykład emerytów i osób otrzymujących zasiłek opiekuńczy lub zasiłek na dziecko. Każdy, kto zarejestrował numer rachunku po 1 stycznia 2020 roku, na przykład w FinanzOnline, również otrzyma swój dodatek bez zbędnej biurokracji. Z reguły są to wszyscy ci, którzy dokonują corocznego rozliczenia podatku za pośrednictwem FinanzOnline.

Ponieważ dodatek klimatyczny jest wypłacany raz w roku, dane dotyczące rachunku bieżącego są również sprawdzane corocznie w ustalonej dacie granicznej. W 2023 roku datą graniczną był 10 lipca.

Alternatywa

Dodatek klimatyczny możesz otrzymać również pocztą w formie kuponu. Jeśli nie zarejestrowałeś bieżącego rachunku, dostaniesz go do domu. Najbezpieczniejszym sposobem jest list  polecony RSa lub list RSb dla osób niepełnoletnich. List RSa zostanie dostarczony tylko osobiście lub można go odebrać na poczcie z dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

Wskazówka: 

Inne pełnoletnie osoby w Twoim gospodarstwie domowym mogą odebrać dodatek klimatyczny w Twoim głównym miejscu zamieszkania, jeśli wydasz im upoważnienie do odbioru dodatku klimatycznego lub upoważnienie pocztowe. Należy je wydrukować, podpisać i przygotować do odbioru.

Kupony można zrealizować w tysiącach sklepów w Austrii, od supermarketów po biblioteki, lub wymienić na gotówkę u odpowiedniego partnera bankowego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.