By zapewnić odpowiednią ilość nauczycieli w brandenburskich placówkach oświatowych, szkoły i przedszkola coraz częściej zatrudniają kandydatów z Polski. Oprócz kwalifikacji zawodowych osoba chętna do pracy musi posługiwać się w bardzo dobrym stopniu językiem niemieckim. Na razie nie są jednak planowane szeroko zakrojone akcje reklamowe, które miałyby ściągnąć jak największą ilość nauczycieli do Niemiec.
Z danych Ministerstwa Edukacji wynika, że z końcem maja bieżącego roku w brandenburskich szkołach i przedszkolach pracowało 122 polskich nauczycieli, z czego co drugi jest zatrudniony w szkołach we Frankfurcie nad Odrą. Z końcem marca poprzedniego roku liczba nauczycieli z Polski sięgała jeszcze 106 osób. Także w brandenburskich placówkach dziennej opieki nad dziećmi można znaleźć polskich wychowawców. Dotyczy to szczególnie przedszkoli z dużym naciskiem na język niemiecki i polski. By pracować jednak w takiej placówce, polski wychowawca musi wpierw sprawdzić, czy jego wykształcenie pokrywa się z niemieckimi wymogami. Jednak nawet jeśli tak nie jest, chętni mogą pracować w przedszkolach wykonując swoją pracę w sposób ograniczony.
Kto chce pracować w placówkach dziennej opieki nad dziećmi, musi posiadać zezwolenie na opiekę (tzw. Pflegeerlaubnis). Należy także odbyć 30-godzinny kurs przygotowawczy. W przypadku braku wykształcenia pedagogicznego, należy odbyć 130-godzinne szkolenie podstawowe. Wydawaniem zezwolenia na opiekę oraz uznawaniem polskiego wykształcenia w kategorii placówek dziennej opieki nad dziećmi zajmuje się niemiecki Jugendamt.
By zachęcić jak najwięcej osób do pracy w zawodzie nauczyciela w Brandenburgii, ministerstwo stworzyło specjalne ulotki, które są rozdawane na pograniczu niemiecko-polskim, w których kusi się polskich kandydatów pewnym miejscem pracy oraz świetnymi zarobkami. Poszukiwani są szczególnie nauczyciele do szkół podstawowych, jak i szkół średnich w przedmiotach matematyka, sztuka, muzyka, fizyka, biologia, chemia, angielski, informatyka i WF. Nie brakuje także ofert pracy dla nauczycieli szkół specjalnych. Nawet jeśli pedagodzy studiowali w Polsce tylko jeden przedmiot, mogą zostać zatrudnieni w Brandenburgii. Nauczyciel może studiować w Niemczech drugi przedmiot, otrzymać kwalifikacje zawodowe i zostać nauczycielem mianowanym.
Źródło: morgenpost