Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Starszym trudniej znaleźć pracę

Jak donosi niemiecka prasa, długotrwale bezrobotni w starszym wieku mają coraz większe problemy ze znalezieniem dla siebie miejsca na rynku pracy. Liczba osób powyżej 58. roku życia pobierających zasiłek Hartz IV wzrosła od 2011  o połowę.

W ubiegłym roku problem dotyczył 163 000 osób, podczas gdy w 2011 było ich 106 500 – to wzrost o 53 procent. Dane potwierdza rząd.

Zgodnie z prawem osoby powyżej 58. roku życia, które nie pracują dłużej niż rok, nie uchodzą za bezrobotne, o ile Jobcenter przez 12 miesięcy nie zaproponował im oferty pracy umożliwiającej odprowadzanie składek społecznych.

Zwiększyła się również liczba osób, które mają co najmniej 58 lat i uchodzą za długotrwałych bezrobotnych. W przeciągu ostatnich pięciu lat ich liczba wzrosła z 118 000 do 167 000. Jest to wzrost o 42 procent.

Osobom starszym znacznie trudniej znaleźć miejsce pracy, przyznają politycy. Problem komentuje lewica, twierdząc, że to Jobcenter nie jest w stanie znaleźć pracy dla tych ludzi. Tymczasem to właśnie w pomoc starszym bezrobotnym trzeba inwestować, aby uchronić ich przed trudną sytuacją finansową, kiedy przejdą na emeryturę – podkreślają politycy.

Źródło: Focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.