Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Zmiana konta? Oto co bank musi dla Ciebie zrobić!

Przejście do innego banku będzie od dziś o wiele łatwiejsze. O zmianie konta poinformuje ubezpieczalnie, operatorów telefonicznych oraz dostawców energii elektrycznej bank.

Dotychczas zmiana banku kojarzyła się z żmudnym procesem załatwiania wielu formalności, na czym w efekcie cierpiał zarówno klient, jak i konkurencja między bankami. Z tym od dzisiaj koniec. Teraz placówki muszą współpracować ze sobą, przekazując sobie między innymi listę stałych zleceń z ostatnich 13 miesięcy. Spis musi otrzymać również klient.

Obrońcy praw konsumentów patrzą przychylnym okiem na wprowadzone zmiany i zapowiadają rzetelne sprawdzanie, jak funkcjonują w praktyce.

Całkiem możliwe, że dzięki nowej regulacji banki i kasy oszczędnościowe (Sparkasse – przyp.red.) będą miały już niebawem więcej pracy. Ułatwienia z pewnością przyczynią się do chęci zmian placówek przez klientów – zwłaszcza w obliczu ciągle rosnących opłat. Banki ze swojej strony uspokajają, że są na to jak najbardziej przygotowane i już teraz świadczą pomoc swoim klientom.

Nowe regulacje stanowią część ustawy o rachunkach rozliczeniowych i są efektem przełożenia wytycznych Unii Europejskiej na prawo niemieckie. Poza tym w życie weszło już tzw. „konto bazowe”. Od 19 czerwca każdy obywatel Niemiec ma prawo do posiadania swojego rachunku.

Źródło: focus.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.