Niemiecki rząd zdecydował. Zagranicznym opiekunkom przysługuje pensja minimalna

Zarobki w opiece w Niemczech

Zagraniczni pracownicy opieki zajmujący się niemieckimi pacjentami mają prawo do wynagrodzenia minimalnego. Tak zadecydował Federalny Sąd Pracy w Niemczech.

Według szacunków ekspertów i związków zawodowych w Niemczech w branży opiekuńczej pracują setki tysięcy pracowników z zagranicy. Za wykonywanie tak potrzebnej pracy bardzo często otrzymują jednak zbyt niskie wynagrodzenie.

Temu sprzeciwił się w końcu Federalny Sąd Pracy. Według najnowszego wyroku sędziów zagraniczni pracownicy opieki, którzy pomagają seniorom w codziennym życiu, mają prawo do ustawowego wynagrodzenia minimalnego. To tyczy się także okresów dyspozycyjności, w których najczęściej kobiety ze Wschodniej Europy zapewniają pracę na wezwanie (niem. Arbeit auf Abruf).

Sprawa trafiła do sądu, ponieważ skargę złożyła opiekunka z Bułgarii, która opiekuje się ponad 90-letnią kobietą w Berlinie 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu. W jej umowie o pracę czas pracy został jednak określony na 30 h tygodniowo.

Coraz trudniejsza sytuacja w branży

Związki zawodowe obawiają się, że wyrok może być dla wielu mieszkańców Niemiec finansowo zbyt dużym wydatkiem. „Wyrok wywoła tsunami dla wszystkich, którzy w domu są zdani na wsparcie zagranicznych opiekunów. Jeśli nie mielibyśmy zagranicznych pracowników opieki, domowa opieka już dawno by się złamała” – tłumaczy Eugen Brysch, członek zarządu w Deutsche Stiftung Patientenschitz.

Związek zawodowy Ver.di oraz partia die Linken z zadowoleniem przyjęli wyrok i skrytykowali częściowy wyzysk pracowników branży.

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!