Federacja Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) ciągle dostrzega luki w ustawie, które skrzętnie wykorzystują nieuczciwi pracodawcy w Niemczech. Stefan Körzell z DGB twierdzi, że nieuczciwe praktyki mogą dotyczyć między 1,8 mln a 2,2 mln pracowników w RFN.
Pracodawcy bardzo często chcą by pracownicy pracowali dłużej niż zakłada to umowa. Pozwala na to prawo, które zdaniem Körzella pozwala łatwo manipulować ewidencją czasu pracy. Członek zarządu dodatkowo opowiedział się za podwyższeniem płacy minimalnej do poziomu 12 euro na godzinę brutto. Obecnie ustawowa stawka godzinowa minimalna w Niemczech wynosi 9,19 euro.
Przedstawiciele organizacji społecznej VdK domagają się by ustawodawca podjął stanowcze kroki przeciwko nieuczciwym praktykom stosowanym przez pracodawców. Verena Bentele, prezydent VdK uważa, że rząd powinien wdrożyć nowe, skuteczniejsze mechanizmy kontroli i sankcji.
Przypomnijmy – federalna ustawa o płacy minimalnej została uchwalona w lecie 2014 roku. W styczniu 2015 roku w całym kraju zaczęła obowiązywać ustawowa płaca minimalna czyli Mindestlohn w wysokości 8,50 euro na godzinę brutto. Od tego czasu ustawowe minimum jest stopniowo podnoszone.
Więcej na temat płacy minimalnej w Niemczech:
Płaca minimalna w Niemczech: Co zmieni się w 2019 roku?
Niemcy: Kolejna podwyżka stawek godzinowych na budowie?