Niemieckie rodziny z nowym wsparciem finansowym od państwa

wsparcie finansowe

Ruszył program wsparcia państwowego Wohneigentum für Familien - WEF, który zastąpi znany wcześniej zasiłek budowlany dla rodzin (Baukindergeld). W ten sposób bank rozwoju KfW chce przez to wesprzeć rodziny o niskich i średnich dochodach w zakupie własnościowego mieszkania. 

Budowa własnego domu jest obecnie szczególnie kosztowna, a zasiłku budowlanego dla rodzin, na który państwo przeznaczyło prawie 10 miliardów euro, nie można już wykorzystać. Na ostatniej prostej jest jednak wprowadzenie nowego programu, który jeszcze w tym roku ma zastąpić dotychczasową formę wsparcia.

Już za niedługo, bo w czerwcu 2023, planowany jest start nowego programu wsparcia dla rodzin marzących o mieszkaniu własnościowym.

Celem nowego programu jest wspieranie rodzin o niskich i średnich dochodach w zakupie mieszkania własnościowego za pośrednictwem banku rozwoju KfW i jego programu Wohneigentum für Familien (WEF).

Kredyt zamiast dotacji

Największą różnicą między Baukindergeld a WEF jest to, że nowe finansowanie nie jest dotacją. Rodziny mają otrzymać niskoprocentową pożyczkę. Dokładne warunki, jak ma to wyglądać w praktyce, nie zostały jeszcze opublikowane. Wiadomo natomiast, że:

  • Rodziny o rocznym dochodzie do 60.000 euro będą kwalifikować się do finansowania WEG (300) KfW.
  • Na każde dodatkowe małoletnie dziecko mieszkające w gospodarstwie domowym roczny dochód rodziny może być wyższy o 10.000 euro.
  • Całkowita suma pożyczek będzie wynosić 350 milionów euro rocznie, przy czym wnioskodawca może otrzymać maksymalną pożyczkę do 240 000 euro.
  • Program dotyczy nowego budownictwa lub mieszkań sprzedawanych po raz pierwszy, które spełniają co najmniej standard efektywności energetycznej w stopniu 40 (Effizienzhaus), ale nie dotyczy już istniejących i używanych nieruchomości.
  • Prawdopodobnie KfW wesprze również budowę lub zakup mieszkania, w tym koszty dodatkowe związane z planowaniem i nadzorem budowlanym oraz doradztwem przez ekspertów w dziedzinie efektywności energetycznej i konsultantów ds. zrównoważonego rozwoju i certyfikacji zrównoważonego rozwoju
  • Wnioskodawcy muszą sami mieszkać w nieruchomości, być jej właścicielami oraz nie mogą być beneficjentami programu Baukindergeld.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!