Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Jak odliczyć od podatku pomoc sprzątającą?

Eksperci są zdania, że pomoc sprzątaj bardzo często nie jest zameldowana i pracuje na czarno, co wiąże się z niepotrzebnym ryzykiem dla zleceniodawcy. Zarejestrowanie przebiega bardzo szybko i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czarny rynek zdominowany jest przez prywatną pomoc sprzątającą. Jak donosi „Handelsblatt”, w ten sposób nie odprowadzono 50 mld. euro podatków. Tylko 10 procent usług sprzątających jest zameldowanych. Tymczasem rejestracja jest bardzo prosta i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

1. Pobieramy formularz

Rejestracja jest naprawdę nieskomplikowana. Pobieramy formularz ze strony internetowej Centrum Mini-Job (Mini-Job Zentrale). Należy w nim podać dane osoby zatrudniającej oraz zatrudnionej, jak również czas zatrudnienia i wynagrodzenia.

2. Przesyłamy formularz do centrali

Formularz przesyłamy faxem lub pocztą.

3. Pomoc sprzątająca może rozpocząć swoją pracę

Stosunek pracy rozpoczyna się w podanym na formularzu terminie, czyli praktycznie od razu. Zleceniodawca musi jednak opłacić składki społeczne  – 5 procent na ubezpieczenie emerytalne, 5 procent na ubezpieczenie zdrowotne, 1,6 procent na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz 1,3 procent ze stopy rozłożenia kosztów w stosunku 1 do 2.

Przykład: Jeżeli Twoja pomoc sprzątająca zarabia miesięcznie 200 euro, dopłacasz do tej kwoty 29,80 euro. Możesz jednak odliczyć usługę od podatku, co w tym wypadku równa się 42,50 euro. W ten sposób w ciągu roku osiągniesz kwotę wolną od podatku w wysokości 510 euro – twoja legalna pomoc sprzątająca nie kosztuje Cię więcej niż nielegalna.

W czym tkwi kruczek?

System ten funkcjonuje tylko wtedy, gdy Twoja pomoc sprzątająca nie pracuje na tej samej zasadzie gdzie indziej. Jeżeli pracuje w innych prywatnych gospodarstwach domowych, jej zameldowanie będzie bardziej skomplikowane i droższe. W tym przypadku każdy pracodawca musi zameldować się elektronicznie w sprawie ubezpieczenia społecznego. Również składka na ubezpieczenie społeczne oraz podatek od dochodu zwiększą się i będą zależne od indywidualnej klasy podatkowej osoby zatrudnionej.

Zleceniodawcy powinni również dopilnować, by ich pomoc sprzątająca ubezpieczyła się od odpowiedzialności zawodowej. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie pokryje szkód, które wyrządzi Twoja sprzątaczka (np. jeśli stłucze wazon zleceniodawcy).  

Jeżeli procedury rejestracji wydają Ci się zbyt skomplikowane i czasochłonne, możesz skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, takich jak Helpling, Book a Tiger czy Service Partner One. W tym wypadku pomoc sprzątająca musi sama zatroszczyć się o zameldowanie, natomiast agencja zajmie się załatwieniem spraw papierkowych.

Na razie nie wiadomo czy zleceniodawca może odliczyć koszty uzyskanej w ten sposób pomocy sprzątającej od swojego podatku, ponieważ pieniądze dostaje w pierwszej kolejności pośrednik (nawet gdy pomoc sprzątająca wystawia rachunek). Poza tym zatrudnione osoby są już ubezpieczone.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.