Nieruchomości w Niemczech coraz droższe

Ceny za nieruchomości w dużych niemieckich miastach są coraz wyższe. Jednak koszt mieszkania zależny jest w większości od miejsca zamieszkania.

Magazyn Finanztest sprawdził ile kosztuje wynajem i kupno nieruchomości w Niemczech. Pod lupę wzięto jednak tylko ceny mieszkań wybudowanych po 2000 roku o średniej wielkości 70 m2. Okazuje się, że podczas gdy osoby mieszkające w Monachium muszą zapłacić za m2 do 10 tys. euro,  m2 w mieszkaniu o podobnym standardzie w Lipsku kosztuje 2 tys. euro. Do tego ceny kupna nieruchomości rosną znacznie szybciej niż ceny wynajmu. Dotyczy to szczególnie wielkich i uniwersyteckich miast. Przykładowo koszt lokum w Berlinie wzrósł między czwartym kwartałem 2016 roku, a tym samym okresem 2017 roku o 15,6%. Ceny za wynajem zwiększyły się zaś o 7,6%. Podobnie sytuacja wygląda w Monachium, Hamburgu czy Frankfurcie.

Ponieważ koszty najmu i kupna tak bardzo się od siebie różnią, opcja kupna mieszkania traci coraz bardziej na atrakcyjności. Jakiś czas temu przestrzegano niezapisanej zasady, że cena mieszkania własnościowego nie może przekroczyć 20-krotności rocznej wartości czynszu bez kosztów eksploatacji. Aktualnie liczba ta wzrosła w dużych miastach do 25. Jeśli ktoś żąda jeszcze więcej, nieruchomość opłaca się kupować tylko, jeśli jej wartość będzie ciągle rosła. Jednak więcej niż 30-krotność rocznego czynszu nie powinno się płacić.

Jak kupić więc mieszkanie najtaniej? Należy brać pod uwagę nie tylko miejsce zamieszkania, lecz także położenie i wyposażenie nieruchomości, bliskość szkół, przystanków komunikacji publicznej, centrum miasta, rodzaj podłóg i okien, jak i wiele innych czynników. Z analizy Finanztest wynika, że najdrożej kupimy mieszkania w Monachium i Hamburgu. Najtaniej jest zaś w Lipsku, gdzie w porównaniu do innych wielkich miast kupno lokum wydaje się tam być zaskakująco tanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wynajmu. Ponownie w Monachium wyokość czynszu za dobrze wyposażone lokale w dobrej lokalizacji jest największa i wynosi średnio aż 31,80 euro za m2. Za taki sam standard mieszkania w Lipsku zapłaci się zaś 11 euro za m2, a w Schwerin i Chemnitz nawet jeszcze mniej.

Źródło: spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!