Szwajcarskie aktywa ponownie wzrosły. Po spadku w poprzednim roku spowodowanym załamaniem na giełdzie, w 2023 roku nastąpiło ożywienie. Choć w mniejszym stopniu niż w pozostałej części świata.
Przy wzroście o 2,2%, wzrost majątku w Szwajcarii pozostaje w tyle za globalnym trendem wynoszącym 7,6%, zgodnie z nowym Global Wealth Report. Pomimo zaostrzenia polityki pieniężnej, gospodarki krajowe okazały się odporne, a rynki wręcz rozkwitły, zgodnie z uzasadnieniem ogólnego trendu wzrostowego.
Pomimo nieco wolniejszego wzrostu, Szwajcaria pozostaje jednym z najbogatszych krajów na świecie. Z aktywami finansowymi netto – tj. po odjęciu zobowiązań – w wysokości 255.440 euro na mieszkańca, Szwajcaria została tym razem jednak pokonana przez USA. Stany Zjednoczone miały najwyższy majątek netto na mieszkańca na świecie, wynoszący 260.320 euro.
Wysokie aktywa – i wysokie długi
Jednak nigdzie indziej dług per capita nie jest wyższy niż tutaj. I to właśnie te długi zepchnęły Szwajcarię z pierwszego miejsca. Zadłużenie na mieszkańca państwa wyniosło 127.470 euro w 2023 roku. Norwegia (77.980 euro) i Australia (72.480 euro) zajmują odległe drugie i trzecie miejsce.
Oprócz wysokich aktywów i jednocześnie wysokiego zadłużenia na mieszkańca, Szwajcaria jest również niekwestionowanym liderem w zakresie aktywów nieruchomościowych. Przełamała również trend w Europie, zwiększając się o kolejne 3,6% w 2023 roku. Zdaniem ekspertów, szwajcarski rynek mieszkaniowy oparł się w ten sposób zwrotowi stóp procentowych.
Jednak według raportu Allianz, mieszkańcy Szwajcarii, którzy oszczędzali mają za sobą trzy stracone lata. Skorygowane o inflację aktywa finansowe pozostały na poziomie z poprzedniego roku i prawie nie zmieniły się w porównaniu z rokiem 2020.
Źródło: Blick