Zgodnie z planami niemieckiego Ministra Gospodarki, Roberta Habecka, Niemcy do marca mają zaoszczędzić jedną piątą gazu, w porównaniu z przeciętnym zużyciem w ostatnich pięciu latach.
W osiągnięciu założonego celu pomóc mają dwa nowe rozporządzenia, które zostały zatwierdzone w Berlinie. Według Habecka pozwolą one na zmniejszenie zużycia gazu o ok. 2-2,5%. Pierwsze wytyczne mają wejść w życie pierwszego września 2022. Celem jest uniknięcie sytuacji kryzysowych, w których może dojść do braku surowca. Dzięki nowym rozporządzeniom, zmniejszenie kosztów energii z gospodarstw domowych, firm i publicznych instytucji, przyniesie w kolejnych dwóch latach oszczędności rzędu 10,8 miliardów euro.
Dla budynków użyteczności publicznej mają obowiązywać następujące zasady:
- Pomieszczenia przejściowe, takie jak: korytarze, pokoje techniczne, nie będą ogrzewane, chyba że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa.
- Temperatura w pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej będzie wynosiła maksymalnie 19 stopni Celsjusza, a nie jak dotąd zalecane 20 stopni Celsjusza. Nowa regulacja nie dotyczy przychodni, placówek opiekuńczych, ani innych instytucji społecznych.
- Bojlery i podgrzewacze wody nie mogą być stosowane do podgrzewania wody przy umywalkach, chyba że jest to konieczne ze względów higienicznych.
- Oświetlenie budynków i pomników ze względów czysto estetycznych lub reprezentacyjnych ma zostać wyłączone. Wyjątkiem jest krótkotrwałe oświetlenie podczas wydarzeń kulturalnych lub festynów ludowych.
Dla miejsc pracy w sektorze prywatnym nie ma wytycznych dotyczących obniżania temperatury w pomieszczeniach. Rozporządzenie ma stanowić podstawę dla samozobowiązania się przedsiębiorstw do oszczędzania energii. Pracodawcy mają podążać za przykładem instytucji publicznych i ograniczyć ogrzewanie, które zostało prawnie dozwolone.
W sektorze prywatnym i dla jednoosobowych działalności gospodarczych mają obowiązywać poniższe zasady:
- Zniesione zostają klauzule określające minimalną temperaturę w umowach najmu.
- Prywatne baseny (wewnątrz i zewnątrz) nie będą ogrzewane gazem i prądem.
- Dostawcy gazu i właściciele większych budynków mieszkalnych będą mieli obowiązek wcześniejszego informowania swoich klientów o przewidywanym zużyciu energii, jego kosztach i możliwościach ich obniżenia. Ma to nastąpić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
- Podświetlane instalacje reklamowe będą wyłączane w godzinach od 22.00 do 6.00, jeśli nie są konieczne dla zabezpieczenia bezpieczeństwa ruchu, jak w podziemnych przejazdach kolejowych.
Kolejny pakiet regulacji ma wejść w życie od pierwszego października. Ma dotyczyć zmniejszenia kosztów publicznych i prywatnych budynków firmowych w kolejnych dwóch latach. Czeka jednak jeszcze na zatwierdzenie przez Bundesrat.
Regulacje przewidują coroczne obowiązkowe kontrole ogrzewania budynków ogrzewanych gazem. Systemy grzewcze powinny być ustawione na niższe temperatury zasilania i obniżenie temperatury nocą. Również równoważenie hydrauliczne, mogące zwiększyć efektywność ogrzewania, ma być obowiązkowe dla dużych budynków z centralnym ogrzewaniem gazowym. Niewydajne, niesterowane pompy grzewcze w budynkach ogrzewanych gazem ziemnym muszą zostać wymienione, ponieważ według ministerstwa są pożeraczami prądu. Wielkie przedsiębiorstwa zużywające ponad 10 gigawatogodzin rocznie zostaną z kolei zobowiązane do wprowadzenia środków efektywności energetycznej.
Transporty energii drogą kolejową, na przykład w celu zaopatrywania elektrowni węglowych mają mieć w razie konieczności pierwszeństwo na torach kolejowych. “W razie wątpliwości może to oznaczać, że pociągi pasażerskie będą musiały poczekać”, podkreśla minister transportu Volker Wissing. Ze względu na zmniejszenie dostaw rosyjskiego gazu elektrownie węglowe mają być ponownie włączone do produkcji prądu.
Źródło: t-online