Na zlecenie serwisu porównawczego Moneyland instytut badawczy Ipsos zapytał 1500 osób z niemieckojęzycznej i francuskojęzycznej części Szwajcarii o ich zadowolenie z kasy chorych. Ankietowani (chyba bez niespodzianek) najwyżej oceniali uprzejmość pracowników, natomiast najgorzej stosunek ceny do jakości.
Jak powstał ranking kas chorych?
W badaniu wzięły udział osoby w wieku od 18 do 74 lat. Oceniano takie aspekty jak: uprzejmość personelu, dostępność, relacja ceny do jakości, elastyczność przy wypłatach, szybkość zwrotów kosztów, zrozumiałość i przejrzystość informacji dla klientów, aplikacje mobilne, ubezpieczenia dodatkowe oraz ogólne zadowolenie. Uczestnicy przyznawali punkty w skali od 1 (zupełnie niezadowolony) do 10 (bardzo zadowolony).
Okazało się, że pomimo że składki zdrowotne w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosły o ponad 38%, a tempo ich wzrostu w ostatnich trzech latach znacznie przekroczyło średnią, ankietowani w większości byli zadowoleni z usług kas chorych.
Jedni wypadają lepiej inni gorzej w zależności od kantonu
„Młodsze osoby, a także ubezpieczeni zamieszkujący francuskojęzyczną część Szwajcarii, czyli tzw. Romandię, wyrażają mniejsze zadowolenie ze swoich kas chorych” – podsumował dyrektor serwisu Moneyland, Benjamin Manz. Co więcej, z przeprowadzonego badania wynika również, że osoby dysponujące większym majątkiem na ogół oceniają swoje kasy chorych lepiej niż ubezpieczeni znajdujący się w trudniejszej sytuacji finansowej.
Jeśli chodzi o ogólną ocenę satysfakcji, mieszkańcy Romandii przyznali swoim kasom średnio 7,5 punktu. Dla porównania, osoby z niemieckojęzycznej części kraju oceniły swoje ubezpieczalnie nieco wyżej – średnio na 7,8 punktu. Różnica ta sugeruje, że regionalne doświadczenia z kasami chorych mogą się znacząco różnić – zarówno pod względem oczekiwań, jak i jakości obsługi.
Średnie oceny usług kas chorych w Szwajcarii
Zadowolenie z kas chorych różni się w zależności od wieku, regionu i ocenianego kryterium. Średnie noty przedstawiają się następująco:
- Ogólne zadowolenie: „Dobre”, 7,7 pkt
- Uprzejmość pracowników: „Dobre”, 7,8 pkt
- Dostępność i szybkość wypłat: „Dobre”, 7,7 pkt
- Aplikacje mobilne: „Dobre”, 7,6 pkt
- Zrozumiałość informacji dla klientów: „Dobre”, 7,5 pkt
- Elastyczność przy wypłatach: „Zadowalające”, 7,4 pkt
- Ubezpieczenia dodatkowe: „Zadowalające”, 7,3 pkt
- Stosunek ceny do jakości: „Dostateczne”, 6,9 pkt
„Po kolejnych podwyżkach składek, ubezpieczeni coraz bardziej irytują się wysokimi kosztami”, komentuje Manz na łamach 20minuten. Ogólna satysfakcja spadła nieco w porównaniu do roku poprzedniego, a relacja ceny do jakości oceniana jest jako „dostateczna”.
Najlepsze i najgorsze kasy chorych w Szwajcarii zdaniem ubezpieczonych
Najlepsze oceny w kategorii ogólnej satysfakcji uzyskały Concordia, Helsana i Swica. Wszystkie trzy otrzymały 8 na 10 punktów i ocenę „bardzo dobrą”. Najgorzej wypadła Groupe Mutuel, z wynikiem 7,0 punktów, który oznacza ocenę „dostateczną”.
Pozostałe wyniki:
- KPT i Sanitas – po 7,9 punktu („Dobre”)
- Visana – 7,8 punktu („Dobre”)
- Atupri i CSS – po 7,7 punktu („Dobre”)
- Sympany – 7,6 punktu („Dobre”)
- Assura – 7,3 punktu („Zadowalające”)
Młodzi wystawiają niższe oceny
Osoby w wieku od 18 do 25 lat przyznały swojej kasie chorych średnio jedynie 7,4 punktu. Z kolei ubezpieczeni należący do grupy wiekowej 26–49 lat ocenili swoje kasy nieco wyżej, przyznając im średnio 7,5 punktu. Natomiast najwyższy poziom zadowolenia odnotowano wśród najstarszych respondentów. Osoby w wieku od 50 do 74 lat wystawiły swoim kasom chorych ocenę na poziomie aż 8,0 punktów.
Zdaniem serwisu Moneyland różnice te można tłumaczyć tym, że młodsze osoby stosunkowo rzadko korzystają z usług oferowanych przez kasy chorych, mimo że regularnie opłacają składki. Tymczasem wraz z wiekiem rośnie zarówno zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne, jak i – co za tym idzie – poziom zadowolenia z otrzymywanych usług oraz ich realnej wartości.
Źródło: 20min
Foto: Freepik