Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Piwo lekarstwem na marnowanie jedzenia?

Szwajcarscy potentaci branży spożywczej - Nestlé, Unilever i Gastrosuisse chcą zredukować liczbę wyrzucanych artykułów spożywczych. Niedawno promowali nowe, specjalne piwo, które warzone jest z resztek chleba. Od maja ma ono być dostępne między innymi w piekarniach.

Stowarzyszenie „United Against Waste” podało w zeszłym tygodniu, że branża chce różnymi rozwiązaniami zmniejszyć ilość wyrzucanych artykułów spożywczych. Według szacunków  w Szwajcarii, marnuje się rocznie 265 tysięcy ton jedzenia. W przeliczeniu daje to około 30 kg na osobę.

Nowe „Bread Beer” zostało przedstawione na corocznym zjeździe organizacji w Alberswil i będzie wytwarzane z nie sprzedanego chleba. Na 100 litrów piwa wykorzystuje się 8kg pieczywa. Producent tego bursztynowego trunku miesza okruchy chleba z wodą źródlaną, drożdżami, chmielem i słodem jęczmiennym.

Piwo produkowane jest przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Damn Good Food & Beverages w Weinfelden. Dostępne ma być od początku maja między innymi w piekarniach. Pomysł ten nie jest jednak nowy. Podobny trunek produkowany był już prezentowany w grudniu w Bernie. Do tego istnieje w Szwajcarii wiele pojedynczych inicjatyw, mających na celu uwrażliwić konsumentów na problem marnowania żywności. Przykładowo – w wielu miejscowościach można kupić zeszłodniowe pieczywo taniej. Istnieją też publiczne lodówki, z których każdy może brać lub zostawiać artykuły spożywcze.

Założona w 2013 roku organizacja „United Against Waste” zrzesza około 120 członków. Należą do niej producenci, handlowcy i przedsiębiorstwa gastronomiczne. Pośród nich są także wielkie koncerny jak wspomniani Nestlé, Unilever, Pistor czy Gastrosuisse. Ich celem jest walka z problemem marnowania żywności.


Źródło: Blick

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!