Piwo lekarstwem na marnowanie jedzenia?

Szwajcarscy potentaci branży spożywczej - Nestlé, Unilever i Gastrosuisse chcą zredukować liczbę wyrzucanych artykułów spożywczych. Niedawno promowali nowe, specjalne piwo, które warzone jest z resztek chleba. Od maja ma ono być dostępne między innymi w piekarniach.

Stowarzyszenie „United Against Waste” podało w zeszłym tygodniu, że branża chce różnymi rozwiązaniami zmniejszyć ilość wyrzucanych artykułów spożywczych. Według szacunków  w Szwajcarii, marnuje się rocznie 265 tysięcy ton jedzenia. W przeliczeniu daje to około 30 kg na osobę.

Nowe „Bread Beer” zostało przedstawione na corocznym zjeździe organizacji w Alberswil i będzie wytwarzane z nie sprzedanego chleba. Na 100 litrów piwa wykorzystuje się 8kg pieczywa. Producent tego bursztynowego trunku miesza okruchy chleba z wodą źródlaną, drożdżami, chmielem i słodem jęczmiennym.

Piwo produkowane jest przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Damn Good Food & Beverages w Weinfelden. Dostępne ma być od początku maja między innymi w piekarniach. Pomysł ten nie jest jednak nowy. Podobny trunek produkowany był już prezentowany w grudniu w Bernie. Do tego istnieje w Szwajcarii wiele pojedynczych inicjatyw, mających na celu uwrażliwić konsumentów na problem marnowania żywności. Przykładowo – w wielu miejscowościach można kupić zeszłodniowe pieczywo taniej. Istnieją też publiczne lodówki, z których każdy może brać lub zostawiać artykuły spożywcze.

Założona w 2013 roku organizacja „United Against Waste” zrzesza około 120 członków. Należą do niej producenci, handlowcy i przedsiębiorstwa gastronomiczne. Pośród nich są także wielkie koncerny jak wspomniani Nestlé, Unilever, Pistor czy Gastrosuisse. Ich celem jest walka z problemem marnowania żywności.


Źródło: Blick

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!