Płaca minimalna nie starcza na życie! (Niemcy)

Kto sam wychowuje swoje dziecko i otrzymuje płacę minimalną, ma często trudności z pokryciem kosztów utrzymania i opłaceniem czynszu. Obliczono, że takim osobom pozostaje średnio 339 euro miesięcznie na życie!


8,84 euro na godzinę – poniżej tej stawki nie może zarabiać żaden pracownik w Niemczech. Z doniesień "Rheinische Post" wynika jednak, że takie wynagrodzenie nie wystarcza osobom samotnie wychowującym dzieci na pokrycie podstawowych wydatków. Po odliczeniu podatku i składek brakuje pieniędzy na opłacenie ogrzewania czy czynszu. Trudno się dziwić, ponieważ osoba pracująca na pełnym etacie otrzymuje 1 444 euro brutto płacy minimalnej, z których pozostaje jej średnio 339 euro na życie. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc socjalna.
 
Problem dotyczy również osób samotnych i bezdzietnych w Hesji, Berlinie, Hamburgu i 46 innych miastach i okręgach. Im z kolei z 1 444 euro wynagrodzenia brutto pozostaje 368 euro na mieszkanie i ogrzewanie. W 39 procentach takich przypadków państwo wyciągało pomocną dłoń. 
 
Z informacji rządu wynika, że z świadczeń socjalnych korzysta obecnie 1,18 mln osób aktywnych zawodowo – pracujących zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin. 
 
Źródło: SZ
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!