Płaca minimalna w Polsce i w Europie

W Polsce aktualnie toczy się dyskusja dotycząca płacy minimalnej. Z tej okazji warto przyjrzeć się ile wynosi ustawowe minimum w innych państwach Starego Kontynentu. Niektóre liczby dosłownie przyprawiają o zawrót głowy.

Płace minimalne w państwach Unii Europejskiej można podzielić, zgodnie z danymi Eurostatu, na trzy grupy. Pierwszą stanowią kraje, gdzie minimalna stawka nie przekracza 500 euro miesięcznie. Druga to ustawowe minimum między 500 a 1.000 euro miesięcznie a do trzeciej należą państwa, gdzie płaci się 1.000 euro i więcej w skali miesiąca.

Polska zalicza się do pierwszej grupy z płacą minimalną wynoszącą w przeliczeniu 453 euro miesięcznie. Mniej płaci się przykładowo w Czechach (407 euro) a zdecydowanie najmniej w Bułgarii i Rumuni – odpowiednio 235 i 275 euro miesięcznie.

Do drugiej grupy zaliczają się z kolei takie kraje jak Portugalia, Grecja, Hiszpania, Malta i Słowenia. Gdzie zatem płaci się najwięcej? Od lat liderem tego zestawienia pozostaje Luksemburg z płacą minimalną sięgającą prawie 2.000 euro miesięcznie. Niewiele gorzej pod tym względem jest w Niemczech (1.498 euro), Belgii (1.532 euro), Holandii (1.552 euro) oraz Irlandii (1.563 euro).

Zestawiając najniższe z najwyższym wynagrodzeniem minimalnym, można zauważyć, że płaca minimalna w Luksemburgu jest dziewięciokrotnie wyższa niż przykładowo w Rumunii. Polskie stawki stanowią z kolei jedną czwartą tego, co w Luksemburgu oraz jedną trzecią tego, co w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

 

 

Źródło: Eurostat

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!