Płace minimalne w państwach Unii Europejskiej można podzielić, zgodnie z danymi Eurostatu, na trzy grupy. Pierwszą stanowią kraje, gdzie minimalna stawka nie przekracza 500 euro miesięcznie. Druga to ustawowe minimum między 500 a 1.000 euro miesięcznie a do trzeciej należą państwa, gdzie płaci się 1.000 euro i więcej w skali miesiąca.
Polska zalicza się do pierwszej grupy z płacą minimalną wynoszącą w przeliczeniu 453 euro miesięcznie. Mniej płaci się przykładowo w Czechach (407 euro) a zdecydowanie najmniej w Bułgarii i Rumuni – odpowiednio 235 i 275 euro miesięcznie.
Do drugiej grupy zaliczają się z kolei takie kraje jak Portugalia, Grecja, Hiszpania, Malta i Słowenia. Gdzie zatem płaci się najwięcej? Od lat liderem tego zestawienia pozostaje Luksemburg z płacą minimalną sięgającą prawie 2.000 euro miesięcznie. Niewiele gorzej pod tym względem jest w Niemczech (1.498 euro), Belgii (1.532 euro), Holandii (1.552 euro) oraz Irlandii (1.563 euro).
Zestawiając najniższe z najwyższym wynagrodzeniem minimalnym, można zauważyć, że płaca minimalna w Luksemburgu jest dziewięciokrotnie wyższa niż przykładowo w Rumunii. Polskie stawki stanowią z kolei jedną czwartą tego, co w Luksemburgu oraz jedną trzecią tego, co w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.
Źródło: Eurostat