Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Płaca minimalna w Polsce i w Europie

W Polsce aktualnie toczy się dyskusja dotycząca płacy minimalnej. Z tej okazji warto przyjrzeć się ile wynosi ustawowe minimum w innych państwach Starego Kontynentu. Niektóre liczby dosłownie przyprawiają o zawrót głowy.

Płace minimalne w państwach Unii Europejskiej można podzielić, zgodnie z danymi Eurostatu, na trzy grupy. Pierwszą stanowią kraje, gdzie minimalna stawka nie przekracza 500 euro miesięcznie. Druga to ustawowe minimum między 500 a 1.000 euro miesięcznie a do trzeciej należą państwa, gdzie płaci się 1.000 euro i więcej w skali miesiąca.

Polska zalicza się do pierwszej grupy z płacą minimalną wynoszącą w przeliczeniu 453 euro miesięcznie. Mniej płaci się przykładowo w Czechach (407 euro) a zdecydowanie najmniej w Bułgarii i Rumuni – odpowiednio 235 i 275 euro miesięcznie.

Do drugiej grupy zaliczają się z kolei takie kraje jak Portugalia, Grecja, Hiszpania, Malta i Słowenia. Gdzie zatem płaci się najwięcej? Od lat liderem tego zestawienia pozostaje Luksemburg z płacą minimalną sięgającą prawie 2.000 euro miesięcznie. Niewiele gorzej pod tym względem jest w Niemczech (1.498 euro), Belgii (1.532 euro), Holandii (1.552 euro) oraz Irlandii (1.563 euro).

Zestawiając najniższe z najwyższym wynagrodzeniem minimalnym, można zauważyć, że płaca minimalna w Luksemburgu jest dziewięciokrotnie wyższa niż przykładowo w Rumunii. Polskie stawki stanowią z kolei jedną czwartą tego, co w Luksemburgu oraz jedną trzecią tego, co w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

 

 

Źródło: Eurostat

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!