Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria zniosła większość obostrzeń

22 czerwca władze Szwajcarii zniosły większość obostrzeń wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa. Jedynie zakaz organizacji wydarzeń masowych pozostaje utrzymany do końca sierpnia. Z kolei miejsca publiczne muszą wprowadzić nowe koncepcje ochrony.

Po wprowadzeniu pierwszych obostrzeń 28 lutego 2020 roku i zaostrzeniu ich 21 marca, władze Szwajcarii stopniowo poluzowały je 27 kwietnia. Ponieważ liczba zachorowań nie wzrosła, rząd zadecydował o zniesieniu większości z nich.

Wydarzenia do 1000 osób

Wydarzenia i eventy do 1000 uczestników są ponownie możliwe. Organizatorzy muszą jednak zapewnić możliwość odnalezienia wszystkich osób biorących udział. Liczba osób, którą w sytuacji zakażenia należy skontaktować, nie może przekroczyć jednak 300 osób. Z tego powodu ważny jest podział na sektory. Władze kantonów mają jednak możliwość obniżenia tej granicy.

Wydarzenia masowe powyżej 1000 osób będą ponownie możliwe od września bieżącego roku, jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie pogorszy. Także wtedy będzie obowiązywać podział uczestników na sektory.

Normalność wraca do restauracji i barów

W restauracjach zniesiono z kolei obowiązek siedzenia przy stoliku. Także godzina zamknięcia barów, restauracji, dyskotek i klubów nocnych została zniesiona.

Uproszczone zasady

Szwajcarskie władze stawiają na poczucie odpowiedzialności wśród mieszkańców. Dalej należy utrzymywać odstęp bezpieczeństwa i przestrzegać zasad higieny. Rząd uprościł i ujednolicił jednak zasady ochrony. Każde miejsce publiczne musi przestrzegać tych samych zasad higieny.

Minimalny odstęp bezpieczeństwa został zmniejszony z 2 m do 1,5 m. Odstępu nie trzeba zachowywać, jeśli tylko rozmawiające ze sobą osoby mają założone maseczki. W kinach czy teatrach właściciele muszą pozostawić wolne miejsca pomiędzy uczestnikami seansu bądź wydarzenia. Jeśli przy okazji wydarzeń. uroczystości czy zajęć w szkołach nie da się utrzymać dystansu społecznego, należy prowadzić listę kontaktową.

Zalecenie noszenia masek w transporcie publicznym

Maki ochronne mogą bardzo obniżyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Dlatego rząd pilnie zaleca noszenie maseczek w transporcie publicznym, jeśli nie da się utrzymać minimalnego odstępu. Wszyscy podróżujący muszą mieć przy sobie maseczkę.

Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje z kolei na protestach i demonstracjach.

Koniec z home office w Szwajcarii

Decyzję o tym, czy pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w biurze lub z domu, będzie podejmować w przyszłości właściciel przedsiębiorstwa. Zalecenie przejścia na home office zostało zniesione. Na stanowiska pracy w siedzibach firm mogą wrócić także osoby znajdujące się w grupie ryzyka.

Pracodawca jest jednak zobowiązany do ochrony zdrowia pracowników.

Druga fala

By zapobiec drugiej fali zakażeń, główną odpowiedzialność przejmą kantony. Oznacza to, że to one będą decydowały o tym, które obostrzenia znieść, a które wprowadzić.

22 czerwca zniesiono w kraju także stan wyjątkowy.

 

Źródło: admin.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.