Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Płaca Minimalna – wszystkie chwyty dozwolone?

Mimo, że minęło już sporo czasu od momentu wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej w Niemczech, lwia część pracowników jest dyskryminowana przez nie do końca legalne praktyki pracodawców.

Po raz pierwszy w historii rząd RFN w swoim raporcie dotyczącym tzw. “pracy na czarno” opublikował również informacje dotyczące działań związanych z nieprzestrzegania ustawy o płacy minimalnej. Sprawę opisuje m.in. Süddeutsche Zeitung.

Z raportu wynika, że nielegalne praktyki związane ze stosunkiem pracy stosowane są przede wszystkim w branży transportu a konkretnie w logistyce i spedycji. Także transport osób ciągle walczy z tym problemem. Na tym lista się jednak nie kończy. Dyskryminowani są również pracownicy budowlani, personel sprzątający, rzeźnicy czy osoby pracujące w hotelach i restauracjach. Nie może więc dziwić, że straty poniesione z tytułu nielegalnych metod wzrosły do 875,6 mln euro. Przed czterema laty było to jeszcze 799,1 mln.

Tylko w 2016 roku, niemiecki Urząd Celny prowadził 107.000 postępowań związanych z pracą na czarno. Metody, do których uciekają się pracodawcy stają się coraz bardziej wyrafinowane – uważają autorzy raportu. Jako jedną z największych bolączek wymienia się tutaj m.in. pozorną działalność gospodarczą, dzięki której pracodawca nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne i na papierze wygląda jak osoba wykonująca wolny zawód.

W raporcie poświęcono również sporo miejsca nielegalnym działaniom firm, które próbują obchodzić postanowienia związane z ustawą o płacy minimalnej. Urząd Celny przedstawił całą listę działań i praktyk do których uciekają się pracodawcy jednocześnie dyskryminując swoich podwładnych. Chodzi o zaliczanie kosztów wyżywienia i mieszkania a także przykładowo ubranbia roboczego do wynagrodzenia, wynagradzanie płatnych nadgodzin bonami zamiast pieniędzmi czy stosowanie umów o praktykę by zatrudniać pracowników jak najniższym kosztem.

Sprawa obchodzenia postanowień związanych z płacą minimalną wcale nie jest nowa. Rok po jej wprowadzeniu, raport odnośnie nielegalnych działań opublikowali związkowcy z DGB. Niektóre z powyższych punktów, odpowiadają problemom poruszanym już wcześniej. Pytaniem jakie należałoby sobie zatem zadać, dlaczego problem narasta oraz dlaczego pracownicy są nadal dyskryminowani skoro są znane jego źródła?

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!