Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Poszkodowani muszą złożyć nowe

Podatkowa wpadka w Szwajcarii! Zamiast zeskanować – zniszczyli deklaracje podatkowe

niszczarka, dokumenty, firma zniszczyła deklaracje podatkowe
Foto: Freepik
Zewnętrzna firma przez fatalną pomyłkę zniszczyła deklaracje podatkowe złożone w kantonie Solura. Co to oznacza? Co muszą zrobić poszkodowani?

„Prosimy o ponowne przesłanie dokumentów podatkowych” – taki list otrzymała na początku lipca dwuosobowa firma z Solury. Do treści tego pisma dotarło szwajcarskie radio SRF. Błąd popełnił zewnętrzny podwykonawca, który, jak przyznały władze, „przypadkowo zniszczył część dostarczonych deklaracji podatkowych”. Podatnicy muszą więc wysłać dokumenty jeszcze raz. Władze kantonu przeprosiły za zaistniałą sytuację.

Urzędnicy podatkowi potwierdzili pisemnie na zapytanie SRF, że problem dotyczy wspomnianej małej firmy. Łącznie chodzi o 22 deklaracje podatkowe, które przepadły spośród 432 przypadków zarejestrowanych danego dnia. Kanton potrafi tak precyzyjnie wskazać liczbę, ponieważ każdą przesyłkę rejestrowano zaraz po przyjęciu w firmie skanującej. 

Wszystkie przypadki dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą. Zamiast poddać dokumenty digitalizacji, przekazano je bezpośrednio do zniszczenia. Firma odkryła to już po fakcie.

„To głupie uczucie”

Osoby dotknięte pomyłką muszą teraz wypełnić i złożyć swoje deklaracje jeszcze raz. Jak przypomina urząd skarbowy w Solurze, osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek przechowywać dokumenty przez dziesięć lat. W praktyce więc powinny istnieć ich kopie. Jeśli jednak jakieś dokumenty zaginęły, urząd wyliczy podatek na podstawie danych z lat ubiegłych.

Właściciele poszkodowanej firmy rozumieją, że błędy się zdarzają, ale przyznają: „To głupie uczucie. Człowiek traci trochę zaufanie”. Nie wiedzieli wcześniej, że deklaracje podatkowe „przechodzą przez kilka rąk” i że zajmuje się nimi zewnętrzna firma skanująca.

Cała sytuacja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji dla tej firmy. Jak twierdzi urząd w Solurze, współpraca z nią układa się dobrze od 2020 roku. Dotąd nie było żadnych incydentów. Mimo to kanton zażądał zdecydowanego wzmocnienia kontroli jakości. Natychmiastowe działania naprawcze mają zapobiec podobnym błędom w przyszłości.

Digitalizacja przez zewnętrzną firmę to nic nowego

Ta sama firma skanuje również dokumenty dla innych kantonów i gmin, między innymi dla kantonu Turgowia oraz sąsiedniej Argowii. Władze tego drugiego są z usług zadowolone. Podobnie jak Solura, także Argowia zleca digitalizację deklaracji podatkowych na zewnątrz. Jak podkreślono na stronie internetowej firmy, realizuje ona swoje zadania „od lat z pełnym zadowoleniem” lokalnych władz podatkowych.

Jak poinformował departament finansów kantonu Argowia na prośbę SRF, te deklaracje wciąż pozostają aktualne. Firma nadal świadczy usługi dla tego kantonu, a żadne podobne przypadki takie jak ten z Solury nie są znane.

Źródło: SRF

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Niemiecką gospodarkę czekają trudne czasy. Nowa ankieta Instytutu Ifo badające nastroje pośród przedsiębiorców kreśli niepokojący trend.

Підвищення ціни помічене вже з початком листопада

Zobacz jeszcze to!