Tradycyjny bezalkoholowy Augustiner Helles pojawił się na sklepowych półkach stosunkowo późno. Jednak od czasu jego wprowadzenia na rynek w marcu 2024 r. popyt gwałtownie wzrósł, jak donosi gazeta Augsburger Allgemeine. Niska dostępność jasnego, bezalkoholowego piwa szybko stała się problemem. W wielu punktach sprzedaży w Monachium nie jest ono nawet dostępne lub jest już wyprzedane.
Personel w sklepach jest czuje się wręcz przytłoczony. Codziennie pracownicy muszą tłumaczyć dziesiątkom osób, że choć chcieliby sprzedać im napój, to po prostu nie mogą. „Nie, nie mamy”, „Augustiner nie przysłał żadnego piwa bezalkoholowego”, „Może dostaniemy jakieś skrzynki za tydzień lub dwa”, odpowiadają pracownicy, których wypowiedzi cytuje lokalna gazeta. Sprzedawca z Monachium, który ma piwo w ofercie, podkreślił, że sytuacja jest tak kuriozalna, że musi je racjonować. Sprzedaje najwyżej sześć butelek na osobę, jak sam mówi.
Ale dlaczego w ogóle brakuje tego piwa?
Zwiększona produkcja ma pomóc
Augustiner Hell to jedna z najpopularniejszych marek piwa w Niemczech, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w sprzedaży detalicznej. Augustiner Hell jest zatem topową marką piwa w Niemczech z udziałem w rynku na poziomie 17%.
Augustiner prawdopodobnie nie liczył się z takim szumem wokół piwa. Firma planuje teraz zwiększyć produkcję bezalkoholowego napoju. Powinno to poprawić sytuację podażową i w końcu zaspokoić popyt. Działanie to jest jednak spóźnione – wysoki popyt już dawno doprowadził do absurdalnych cen piwa w Internecie.
Ceny bezalkoholowego Augustiner Helles eksplodują
W popularnym sklepie internetowym skrzynka kosztuje już imponujące 37,99 euro. Nie jest to skrzynka z 20 butelkami, jak zwykle, ale z zaledwie 12. To około 3,16 euro za butelkę. Według „Augsburger Allgemeine” piwo jest dostępne w kiosku w monachijskim Sendling. Tutaj jednak skrzynka kosztuje 40 euro. Niektórzy klienci są nawet gotowi zapłacić od 50 do 60 euro za ten rzadki napój.
Dla porównania normalna cena skrzynki Augustinera wynosi 20,50 euro. Jednak według ankietowanych sprzedawców napojów popyt na to piwo w Monachium jest już 30 do 40 razy wyższy niż podaż.
Źródło: focus
Zdjęcie: facebook / Getränke Sudar