Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca na czarno w Niemczech kwitnie. Ponad 3 mln gosposi pracuje bez umowy!

pomoc domowa w Niemczech

Wiele gospodarstw domowych w Niemczech korzysta z pomocy gosposi. Niestety większość z nich pracuje bez umowy. Rząd federalny chce z tym walczyć i zapowiada dofinansowanie dla legalnie zatrudnionych pomocy domowych.

Z najnowszych danych Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), wynika, że 9 na 10 osób pracujących jako pomoc domowa w Niemczech nie ma legalnego zatrudnienia. Jest to około 3,6 mln gospodarstw domowych. Co ciekawe zaledwie 400 000 gospodarstw oficjalnie zatrudnia gosposie, z czego 330 000 to praca na zasadach tzw. Minijob.

Z pomocy gosposi korzystają przede wszystkim osoby z wyższymi dochodami. Średni miesięczny dochód w gospodarstwach domowych z gosposią wynosi 4800 euro. Jest to znacznie więcej niż wynagrodzenie osób niezatrudniających pomocy domowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że rodziny, w których jeden z członków potrzebuje stałej opieki, również częściej zatrudniają gosposie.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie ryzyko niesie ze sobą praca „na czarno”. Oprócz ryzyka odkrycia nielegalnego zatrudnienia przez urząd, pracownicy nie mają ochrony ubezpieczeniowej, czy tej zabezpieczenia socjalnego. Naukowcy jako rozwiązanie tego problemu sugerują tzw. system bonów. Co to znaczy? W ramach tego systemu państwo niejako dopłaca do pensji pomocy domowych. To zachęciłoby do rejestracji pracowników prawdopodobnie bez znaczących skutków fiskalnych.

Rząd federalny planuje subwencjonować usługi powiązane z gospodarstwami domowymi. W umowie koalicyjnej SPD, Zieloni i FDP poinformowały, iż rodziny, samotni rodzice oraz krewni opiekujący się członkiem rodziny otrzymają dofinansowanie w wysokości 40% kosztów zatrudnienia pomocy domowej.

Źródło: spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!