Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak rzemieślnicy w Niemczech muszą rozpisywać faktury?

rachunki

W przypadku umowy z wynagrodzeniem godzinowym rzemieślnicy nie muszą szczegółowo wykazywać, jakie prace wykonywali w danej godzinie.

Zostało to jasno stwierdzone przez Federalny Trybunał Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof) w toczącym się niedawno procesie.

Mimo to klient z pewnością może zażądać od rzemieślnika pewnego wykazu wykonanych prac na wystawianej przez niego fakturze. Jak szczegółowo powinna być rozpisana faktura w przypadku umowy ze stawką godzinową? Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe wydał niedawno orzeczenie w tej sprawie.

Kiedy rzemieślnicy muszą rozpisywać faktury?

Wyrok nie zawiera ogólnego stwierdzenia, czy i w jakim zakresie faktura musi zostać szczegółowo rozpisana. Rzemieślnicy z pewnością mogą zostać zobowiązani przez klienta do wystawienia faktury szczegółowej. Jeśli klient ma zamiar ubiegać się o różnego rodzaju korzyści podatkowe, takie jak dodatek remontowy Handwerkerbonus, może on zasadniczo zażądać od rzemieślnika faktury z podziałem na materiały i tzw. robociznę, nawet jeśli wcześniej nie dokonano tego rodzaju uzgodnień. Taki podział nie wymaga jednak podania dokładnej specyfikacji czasowej dla każdego etapu prac. O ile nie uzgodniono inaczej, należy podać jedynie łączną liczbę godzin przeznaczonych na dane prace. Zgodnie z wcześniejszym orzecznictwem dokonanie wcześniejszych ustaleń z klientem nie jest obligatoryjne, jest jednak jednoznacznie zalecane w celu uniknięcia nieporozumień. Jednakże nawet bez takich ustaleń dodatkowym obowiązkiem sprzedawcy jest umożliwienie klientowi otrzymania szczegółowej faktury, jeśli ma mu to umożliwić skorzystanie z ulg podatkowych. Klient ma również prawo nie dokonać zapłaty, dopóki nie otrzyma odpowiedniej faktury od rzemieślnika.

W jaki sposób rzemieślnicy mogą odpowiednio rozpisać fakturę?

Często zdarza się, że rzemieślnicy z jednej strony podają konkretną liczbę godzin, z drugiej zaś wyszczególniają koszty użytych materiałów.

Rzemieślnik może jednak również dokonać podziału procentowego. Na fakturze wpisuje wówczas, jaki procent całkowitej kwoty jest przeznaczony na płacę, a jaki na materiały.

Co musi zawierać faktura wystawiona przez rzemieślnika?

Jakie informacje muszą się znaleźć na wystawianej przez rzemieślnika fakturze? Decydującą kwestią jest przy tym całkowita kwota faktury.

Jeśli całkowita kwota faktury jest niższa niż 250 euro, wystarczające są następujące dane:

  • pełna nazwa i adres przedsiębiorcy świadczącego usługi,
  • data wystawienia faktury,
  • liczba i charakter dostarczonych przedmiotów lub zakres i rodzaj pozostałych usług,
  • wynagrodzenie i kwota należnego podatku z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, wyrażona w łącznej kwocie z podaniem zastosowanej stawki podatku lub – w przypadku zwolnienia z podatku – z dopiskiem, że dostawa towarów lub świadczenie usług są z niego zwolnione.

Jeśli łączna kwota przekracza 250 euro, należy uwzględnić również poniższe informacje:

  • numer podatkowy lub numer identyfikacyjny VAT nadany przez urząd skarbowy przedsiębiorcy świadczącemu usługę,
  • numer faktury,
  • data wykonania dostawy lub realizacji usługi,
  • wynagrodzenie za dostawę lub inną usługę z podaniem zastosowanych stawek podatkowych oraz ewentualnych zwolnień z podatku, a także wszelkie uzgodnione wcześniej pomniejszenia wynagrodzenia, o ile nie zostały one już uwzględnione,
  • ewentualnie pouczenie usługobiorcy o obowiązku przechowywania dokumentów.

W praktyce najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem dla rzemieślnika jest wystawianie wszystkim swoim klientom jednolitego wzoru faktury, zawierającego wszystkie opisane wyżej dane.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.