W badaniu Arbeitsmonitor 2018 przeprowadzonym przez analityków z Compensation Partner porównano 226.452 danych osób pracujących w Niemczech. Z nich wynika, że ponad połowa zatrudnionych w kraju (54%) pracuje dłużej, niż ustalono w umowie, z czego jedynie 38% otrzymuje zapłatę za dodatkowe godziny. Najwięcej pracują osoby mieszkające na terenie tzw. nowych krajów związkowych oraz w Saarze oraz Nadrenii-Palatynacie, bo aż 6 godzin tygodniowo więcej. Najmniej nadgodzin (5,4 h tygodniowo) robi się zaś w Norymberdze, Würzburgu oraz w niektórych częściach Turyngii.
Okazało się również, że czas spędzony w pracy zwiększa się z wiekiem. Osoby poniżej 20 roku życia pracują bowiem średnio 2 godziny tygodniowo dłużej, niż powinny, pracownicy między 40 a 49 rokiem życia robią już 3,4 nadgodziny, a zatrudnieni po 59 roku życia pracują 3,7 godzin tygodniowo więcej. Z badania wynika także, że im większa odpowiedzialność, tym więcej pracy. Specjaliści i fachowcy wypracowują w ciągu swojego stażu pracy 6.562 nadgodzin, podczas gdy osoby na stanowiskach kierowniczych muszą liczyć się aż z 15.430 dodatkowymi godzinami w pracy. Tim Böger, przewodniczący Compensation Partner tłumaczy, że wynika to z dużej odpowiedzialności za personel oraz budżet firmy, przez co osoby te często muszą zostawać po godzinach lub pracować w weekendy. Wpływ na ilość nadgodzin ma także wysokość wynagrodzenia. Osoby, które zarabiają rocznie średnio 120 tys. euro, pracują o około 9,5 godziny tygodniowo dłużej. Zarobki o wysokości 20 tys. rocznie zobowiązują do 1,8 dodatkowych godzin, a pensja między 51 tys. a 60 tys. euro niesie ze sobą średnio 3,5 godziny dodatkowej pracy tygodniowo.
Patrząc na podział branżowy, okazuje się, że od lat konsultanci do spraw zarządzania przedsiębiorstwem muszą pracować najwięcej, bo 5,11 godzin tygodniowo dodatkowo. Do tego jedynie 74% z nich otrzymuje wyrównanie wynagrodzenia. „Doradztwo biznesowe zmaga się z ogromnym obciążeniem pracą, oferuje jednak dobre szanse rozwoju kariery oraz ponadprzeciętne wynagrodzenie, które ma na celu zrekompensowanie nadgodzin” stwierdził Böger. Także osoby zatrudnione w branży dóbr konsumpcyjnych (+4,33 godziny), logistyce (+4,23 godzin) oraz przemyśle hotelarskim (+4,07 godzin) znalazły się w czołówce najbardziej zapracowanych.
Źródło: Arbeitsmonitor 2018