Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Pracownicy branży dostawczej w Szwajcarii w końcu objęci umową taryfową

Branża pocztowa i logistyczna zawarła nową umowę taryfową. 

To kamień milowy dla branży, szczególnie na tle boomu handlu internetowego w ostatnich latach. Coraz więcej towarów dostarczanych jest bezpośrednio do domów, a teraz po raz pierwszy warunki pracy dostawców reguluje wiążąca całą branżę umowa taryfowa (Gesamtarbeitsvertrag – GAV).

Z punktu widzenia związku GAV jest potrzebny, bo warunki pracy w branży są niepewne poprzez wojny cenowe, presję płacową i nieopłacane kurierom godziny oczekiwania.

Płaca minimalna i lepsza kontrola

Dzięki GAV można będzie lepiej kontrolować firmy, jak mówi David Roth, sekretarz generalny związku zawodowego Syndicom. „Dzisiaj niektórzy ludzie pracują 60 godzin i otrzymują wynagrodzenie tylko za 42 godziny – będzie to w przyszłości kontrolowane” dodaje. Ponadto w umowie zawarty został zapis o płacy minimalnej. Do tej pory w branży obowiązywały tylko minimalne wymagania.

Negocjacje w sprawie nowego układu taryfowego trwały około półtora roku. W niektórych momentach przy stole negocjacyjnym siedziało 40 osób. W rozmowach uczestniczył związek zawodowy Syndicom i stowarzyszenie pracowników Transfair.

Rejestrowani są nawet najmniejsi podwykonawcy

Po stronie pracodawców zasiedli Swiss Delivery Association, w skład którego wchodzą najwięksi pracodawcy i stowarzyszenia. Należą do nich Poczta Szwajcarska, DHL Express, DPD, Quickmail, Planzer, Stowarzyszenie Kurierów oraz Stowarzyszenie Dostawców Gazety i Reklamy.

Podwykonawcy DHL lub DPD również będą w przyszłości podlegać pod układ taryfowy. Zwykle są to bardzo małe firmy, posiadające tylko dwa lub trzy samochody dostawcze. Nowy GAV określa w ten sposób obowiązujące standardy dla wszystkich pracowników dostarczających listy i paczki, a od teraz także dla osób roznoszących reklamy i bezpłatne gazety.

Rząd Federalny musi jeszcze wyrazić zgodę

Porozumienie popierają pracodawcy, w tym szwajcarska poczta . „Pracownicy działu dostaw wykonują codziennie niesamowitą pracę – dlatego też powinni korzystać z uczciwych warunków pracy”  mówi rzeczniczka Silvana Grellmann.

Szczegóły porozumienia z konkretną płacą minimalną nie są jeszcze znane. Aby umowa taryfowa  weszłą w życie, wymagana tylko jest zgoda Rządu Federalnego oraz organów wszystkich negocjujących partnerów. Ratyfikacja spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!