Pracownicy branży dostawczej w Szwajcarii w końcu objęci umową taryfową

Branża pocztowa i logistyczna zawarła nową umowę taryfową. 

To kamień milowy dla branży, szczególnie na tle boomu handlu internetowego w ostatnich latach. Coraz więcej towarów dostarczanych jest bezpośrednio do domów, a teraz po raz pierwszy warunki pracy dostawców reguluje wiążąca całą branżę umowa taryfowa (Gesamtarbeitsvertrag – GAV).

Z punktu widzenia związku GAV jest potrzebny, bo warunki pracy w branży są niepewne poprzez wojny cenowe, presję płacową i nieopłacane kurierom godziny oczekiwania.

Płaca minimalna i lepsza kontrola

Dzięki GAV można będzie lepiej kontrolować firmy, jak mówi David Roth, sekretarz generalny związku zawodowego Syndicom. „Dzisiaj niektórzy ludzie pracują 60 godzin i otrzymują wynagrodzenie tylko za 42 godziny – będzie to w przyszłości kontrolowane” dodaje. Ponadto w umowie zawarty został zapis o płacy minimalnej. Do tej pory w branży obowiązywały tylko minimalne wymagania.

Negocjacje w sprawie nowego układu taryfowego trwały około półtora roku. W niektórych momentach przy stole negocjacyjnym siedziało 40 osób. W rozmowach uczestniczył związek zawodowy Syndicom i stowarzyszenie pracowników Transfair.

Rejestrowani są nawet najmniejsi podwykonawcy

Po stronie pracodawców zasiedli Swiss Delivery Association, w skład którego wchodzą najwięksi pracodawcy i stowarzyszenia. Należą do nich Poczta Szwajcarska, DHL Express, DPD, Quickmail, Planzer, Stowarzyszenie Kurierów oraz Stowarzyszenie Dostawców Gazety i Reklamy.

Podwykonawcy DHL lub DPD również będą w przyszłości podlegać pod układ taryfowy. Zwykle są to bardzo małe firmy, posiadające tylko dwa lub trzy samochody dostawcze. Nowy GAV określa w ten sposób obowiązujące standardy dla wszystkich pracowników dostarczających listy i paczki, a od teraz także dla osób roznoszących reklamy i bezpłatne gazety.

Rząd Federalny musi jeszcze wyrazić zgodę

Porozumienie popierają pracodawcy, w tym szwajcarska poczta . „Pracownicy działu dostaw wykonują codziennie niesamowitą pracę – dlatego też powinni korzystać z uczciwych warunków pracy”  mówi rzeczniczka Silvana Grellmann.

Szczegóły porozumienia z konkretną płacą minimalną nie są jeszcze znane. Aby umowa taryfowa  weszłą w życie, wymagana tylko jest zgoda Rządu Federalnego oraz organów wszystkich negocjujących partnerów. Ratyfikacja spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!