Pomimo wymaganych 45 lat ubezpieczenia, minister spraw społecznych Korinna Schumann zakłada, że „co druga osoba, która przejdzie na emeryturę, skorzysta z włączenia do tych przepisów. Schumann oraz przewodniczący klubu parlamentarnego ÖVP, August Wöginger, podkreślili, że ta zmiana jest odpowiedzią na wieloletnie postulaty pracowników opieki oraz związków zawodowych. W budżecie przewidziano na ten cel 40 milionów euro.
Kryteria ciężkiej pracy mają również stać się bardziej obiektywne, a stres psychiczny i regularne obciążenie pracą uwzględnione. Jednak według Wögingera szczegóły trzeba jeszcze dopracować. Według Schumanna, ciężka praca będzie w przyszłości obliczana na podstawie godzin pracy, a nie dni roboczych.
Austria planuje również ponownie rozważyć, czy ciężka praca fizyczna powinna być nadal definiowana na podstawie zużytych kilokalorii. Dotychczasowe grupy zawodowe, których to dotyczy, nie zostaną ograniczone.
Uznanie dla trudnej pracy pielęgniarek i opiekunek
Schumann i Wöginger powiedzieli, że środek ten jest „oznaką szacunku i uznania” dla głównie pielęgniarek i opiekunek, które wykonują swój zawód z wielkim poświęceniem pomimo fizycznego i psychicznego obciążenia.
Minister Schumann zaznaczyła, że pielęgniarki i pielęgniarze codziennie stykają się z tematami takimi jak śmierć, cierpienie. Poza tym pracują w nieregularnych godzinach i przy niedoborach kadrowych. Według danych, 60% pracowników opieki doświadcza silnego stresu psychicznego, a 48% skarży się na bóle pleców.
Wöginger odrzucił obawy, że wcześniejsza emerytura dla tej grupy zawodowej wpłynie negatywnie na dążenia do podniesienia faktycznego wieku emerytalnego. Podkreślił, że wiele kobiet, nie jest w stanie kontynuować pracy w opiece aż do osiągnięcia nowego wieku emerytalnego.
Lekarze też chcą takiego systemu emerytalnego
Zapowiedź działania, które można również znaleźć w programie rządowym, wywołała już liczne reakcje. W ubiegłym tygodniu Ingrid Korosec, przewodnicząca Stowarzyszenia Seniorów ÖVP, również mówiła o uznaniu pracy za „akt uznania i szacunku”.
W zeszłym tygodniu lekarze szpitalni natychmiast domagali się objęcia ich systemem emerytalnym dla ciężko pracujących. Kim Haas, wiceprzewodniczący Austriackiego Stowarzyszenia Lekarzy (ÖÄK), argumentował w komunikacie prasowym z wtorku ubiegłego tygodnia, że wykonują oni również uciążliwe zadania, mają nieregularne godziny pracy i wiele nocnych zmian. Pracują równolegle i „ręka w rękę” z pielęgniarstwem.
Reakcje środowisk zawodowych
Ogłoszenie nowych przepisów spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród związków zawodowych, takich jak GPA, GÖD i younion, a także organizacji pracowniczych, w tym Izby Pracowniczej (AK – Arbeiterkammer) i Volkshilfe. Austriacka Federacja Związków Zawodowych (ÖGB) wyraziła zadowolenie z uwzględnienia zarówno obciążeń fizycznych, jak i psychicznych w nowych regulacjach.
Źródło: orf
Zdjęcie: freepik