Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemieckie kasy chorych obniżają Zusatzbeitrag

krankenkasse

Średnia dodatkowych składek (niem. Zusatzbeitrag) w 2023 będzie wynosić 1,6%. Warto dokładnie obserwować ubezpieczenia zdrowotne, gdyż w zależności od wybranej oferty składki mogą być wyższe lub niższe. W każdej chwili można zmienić obecną kasę chorych na korzystniejszą. 

Jak co roku w grudniu Finanztest pyta o wysokość składki na nadchodzący rok w kasach chorych zatwierdzonych przez ustawę. Spośród 73 zapytanych kas, które są dostępne dla wszystkich ubezpieczonych, wiele z nich nie było jeszcze w stanie podać konkretnych informacji.

Jak poinformowała kasa SKD BKK, od nowego roku zamierza obniżyć swoją dodatkową składkę z 1,29% na 1,15%. Kasy takie jak IKK Gesund Plus (15,70%), TK (15,80%), KKH (16,10%), Knappschaft (16,20%), Viactiv Krankenkasse (16,20%), WMF BKK (16,20%) pozostawiają składki na dotychczasowym poziomie.

Koniec z tradycyjną pocztą

Dla oszczędności ubezpieczeni nie będą już więcej listownie informowani o podwyżkach składek. Zmiany są przewidziane w nowej ustawie o stabilizacji finansowej, wprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia i mają zostać wprowadzone do końca czerwca 2023 roku. Jednak kasy chorych nie mogą bez wiedzy swoich klientów podwyższyć stawki. Co najmniej 4 tygodnie przed planowanymi zmianami muszą w jakiś inny sposób powiadomić swoich klientów. Konsumenci powinni zacząć sprawdzać strony internetowe swoich kas chorych lub szukać informacji w czasopismach dla członków.

Jak zaoszczędzić kilkaset euro?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne składa się zasadniczo z ogólnej stawki składki równej obecnie dla wszystkich kas 14,6% oraz składki dodatkowej ustalanej indywidualnie. Zarówno ogólna stawka składki, jak i składka dodatkowa są ponoszone w równych częściach przez pracowników i pracodawców, czy też emerytów i ubezpieczycieli emerytalnych.

Obecnie dodatkowa składka wynosi średnio 1,6%. Jednak w różnych kasach może być wyższa lub niższa, ponieważ każda z nich decyduje o jej wysokości indywidualnie. Dzięki temu poprzez zmianę kasy chorych łatwo można znaleźć oszczędności. W zależności od dochodów może to być od 100 do 200 euro rocznie.

Łatwe przejście do innej kasy chorych

Zmiana kasy chorych została znacznie uproszczona od 2021 roku. Od tego czasu okres umowy jest ważny 12 miesięcy, a nie jak dotychczas 18 miesięcy. Zatem ubezpieczeni mogą co roku przejść do tańszego ubezpieczyciela zdrowotnego. Dodatkowo nadal obowiązuje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy na koniec miesiąca. Ubezpieczony może swobodnie wybierać we wszystkich kasach chorych dostępnych w jego kraju związkowym. Nawet jeśli jest już w podeszłym wieku lub jest w trakcie leczenia. Co więcej, cała procedura zmiany została również uproszczona. Wystarczy zarejestrować się online w nowej kasie i poinformować nowego ubezpieczyciela o chęci zmiany kasy.

Obecnie najtańszą kasą chorych jest HKK, gdzie ubezpieczenie z całkowitym wkładem wynosi 15,29%.

Kasy chorych z dodatkową składką poniżej 1,6%:

  • BKK Freudenberg – 1,50% (niedostępny we wszystkich krajach związkowych)
  • IKK Gesund Plus – 1,10%
  • KKH – 1,50%
  • Salus BKK – 1,59%
  • SKD BKK – 1,15%
  • Techniker Krankenkasse – 1,2%

W przypadku przejścia do tańszego ubezpieczyciela zdrowotnego należy pamiętać, że trzeba będzie opodatkować nieco wyższe dochody oraz część oszczędności. Część oszczędności zostaje również opodatkowana. Potencjalni klienci chcący zmienić kasę chorych powinni sprawdzić, czy nowa, tańsza opcja oferuje wszystkie dodatkowe usługi, takie jak czyszczenie zębów, osteopatia lub homeopatia.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.