Według badania przeprowadzonego przez Techniker Krankenkasse (TK) pracownicy tymczasowi chorują częściej, od tych zatrudnionych na stałe. Spędzają średnio na chorobowym 20,3 dni w roku czyli o 5,6 dnia więcej od reszty pracowników. Pracownicy leasingowi są szczególnie narażeni na choroby związane z psychiką oraz układem mięśniowo-szkieletowym. Powodem dolegliwości jest najczęściej ciężka praca fizyczna.
TK podało, że zatrudnieni uważają przede wszystkim niepewność zatrudnienia i ograniczone możliwości rozwoju w zawodzie jako obciążenie dla ich dobrego samopoczucia i zdrowia. Cierpią także z powodu rozdźwięku między swoimi kwalifikacjami a wykonywaną pracą oraz ze względu na marną sytuację zarobkową.
Warto wspomnieć, że 54% leasingowanych zatrudnionych to niewykfalifikowani pomocnicy. Wobec braku doświadczenia są oni szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo wypadku w miejscu pracy. Ciagle stawanie przed nowymi zadaniami i wyzwaniami znacznie obciąża ich psychikę – uważa Wolfram Linke z IGZ Zeitarbeit, cytowany przez niemieckiego Spiegla.
Firmy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników tymczasowych pracują już nad polepszeniem sytuacji i działaniami prewencyjnymi. Kiedy efekty ich działań ujrzą światło dziennie – na razie nie wiadomo.
Źródło: spiegel.de