2022 r. pod wieloma względami był rekordowy. Ceny osiągały rekordowe poziomy, a na rynku pracy powiększała się dziura spowodowana brakiem wykwalifikowanego personelu. Z danych Instytutu Gospodarki Niemieckiej (niem. Institut der deutschen Wirtschaft IW) wynika, że aż 630 000 miejsc pracy nie zostało obsadzonych, ponieważ nie znaleziono osób z właściwymi kwalifikacjami. Jest to największy niedobór wykwalifikowanego personelu od 2010 r.
Najmocniej brak odpowiednich pracowników odczuwa służba zdrowia, usługi społeczne, szkolnictwo i edukacja oraz budownictwo, architektura, geodezja oraz technologia budowlana, gdzie 6 na 10 wolnych miejsc pracy nie mogło zostać obsadzonych. Ponadto z tym problemem mocno do czynienia miały takie dziedziny jak nauki przyrodnicze, geografia i informatyka.
W przypadku działalności o charakterze handlowym problem dotyczy handlu towarami, dystrybucji, hotelarstwa i turystyki. Co więcej skala niedoboru wykwalifikowanych pracowników wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu ostatniego roku. W 2022 r. 3 na 10 posad pozostawały nieobsadzone.
Im wyższe wymagania w kontekście kwalifikacji, tym trudniej obecnie znaleźć odpowiedni personel. Szczególnie pilnie poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym w dziedzinie informatyki, elektrotechniki, planowania i nadzoru budowlanego. W 9 na 10 wolnych miejsc pracy brakuje bowiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Źródło: tagesschau