Rekordowe podwyżki w Niemczech: Które branże zarobią więcej?

zarobki

Związki zawodowe chwalą porozumienie zawarte w sektorze publicznym, a pracodawcy narzekają na „najdroższe umowy taryfowe wszech czasów”. Samorządy lokalne obawiają się całkowitych kosztów w wysokości 17 miliardów euro.

Największy od dziesięcioleci wzrost płac ma zamortyzować wzrost cen konsumpcyjnych i energii dla około 2,5 mln pracowników sektora publicznego. Rząd, władze lokalne i związki zawodowe doszły do porozumienia po kolejnej rundzie negocjacji w Poczdamie.

Na początek zatrudnieni mogą liczyć na jednorazową, zwolnioną z podatku wypłatę dodatkowych środków w łącznej wysokości 3000 euro.  Ma to na celu złagodzenie wpływu inflacji. Pierwsza transza w wys. 1240 euro wpłynie na konta zatrudnionych już w czerwcu. Natomiast od lipca 2023 do lutego 2024 r. pracodawcy co miesiąc wypłacą 220 euro.

Co oznaczają podwyżki dla zatrudnionych?

Zgodnie z umową, od marca 2024 r. pracownicy otrzymają 200 euro brutto miesięcznie więcej i późniejszą podwyżkę o 5,5%, jednak nie mniejszą niż o 340 euro brutto. Okres obowiązywania nowej umowy taryfowej wynosi 24 miesiące. 

„To największa podwyżka w umowach taryfowych w sektorze publicznym w historii powojennej” – powiedział po rozmowach szef Ver.di (Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług) Frank Werneke. Federalna minister spraw wewnętrznych (Bundesinnenministerin) Nancy Faeser podkreśliła, że ​​dzięki takiemu porozumieniu osoba zatrudniona przy pracy w sektorze gospodarującym odpadami może otrzymać w przyszłości 360 euro, czyli o 13,3% więcej. Werneke powiedział: „W ramach umowy taryfowej pielęgniarka otrzyma stałą miesięczną podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 400 euro, a śmieciarz 357 euro. Odpowiada to wzrostowi o 13,4%”.

Tyle zapłaci państwo

„Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności za pracowników, za budżet publiczny, za sprawiedliwość społeczną oraz za silne i sprawne państwo” – podkreśliła minister Faeser. Całkowity koszt umów na uzgodniony okres wyniesie dla rządu federalnego około 4,95 mld euro. „Wyszliśmy naprzeciw związkom zawodowym na tyle, na ile było to odpowiedzialne w aktualnie trudnej sytuacji budżetowej” – podsumowała.

Przewodnicząca Porozumienia Związków Pracodawców Komunalnych (Vereinigung der kommunalen Arbeitgeberverbände), Karin Welge, mówiła o „najdroższym porozumieniu płacowym wszech czasów”, które dodatkowo obciąży i tak już słabo finansowo stojące  miasta i gminy, nawet o około 17 miliardów euro. 

Ver.di i Niemiecki Związek Pracowników Służby Cywilnej (Deutscher Beamtenbund) pierwotnie domagali się podwyżek o 10,5% i nie mniej niż o 500 euro miesięcznie. Swoje stanowisko odnosili przede wszystkim do dużego obciążenia pracowników spowodowanego wysoką inflacją. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt) w samym marcu wzrost cen żywności osiągnął 22,3% w przeciągu jednego roku i jest najwyższy od wybuchu wojny na Ukrainie pod koniec lutego 2022 roku.

Ver.di zauważyło, że jego pozycja negocjacyjna została wzmocniona przez masowe strajki ostrzegawcze. Werneke mówił o „największym strajku ostrzegawczym od wielu lat i dziesięcioleci”. Układ taryfowy dotyczy tysięcy zawodów – m.in. pedagogów, kierowców autobusów, pracowników basenów, pielęgniarek, pracowników administracyjnych, pielęgniarek geriatrycznych, pracowników oczyszczalni ścieków, leśników czy lekarzy. Chodzi o dochody ponad 2,4 mln pracowników miejskich i 134 tys. pracowników rządu federalnego.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!