Po roku 1990 Rossmann rozpoczął wprowadzanie drogerii na rynek wschodnioniemiecki i ekspansję dalej na wschód Europy Środkowej. Pierwsza filia w Polsce otwarta została 23 marca 1993 w Łodzi, w 2016 roku liczba ta sięgnęła już 1169.
Prawie jedna trzecia przychodów drogerii pochodzi z filii zagranicznych. Według informacji podanych przez przedsiębiorstwo, około 2 miliardów euro zostało zarobionych w Polsce. Dla porównania: w 2002 roku było to zaledwie 60 milionów. Rossmann zatrudnia w Polsce około 17 tys. osób, a codziennie zakupy w drogerii robi 700 tys. klientów. Żadna inna drogeria nie potrafiła tutaj tak zapuścić korzeni jak gigant z Hanoweru.
Test mający na celu sprawdzenie, czy zakupy w polskim Rossmannie są bardziej opłacalne niż w Niemczech, odbył się w Saskiej Kępie, dzielnicy Warszawy. Już przy wejściu do sklepu można zauważyć, że wygląda on niemal wygląda tak samo jak w Niemczech, jakby tego niemieckiego spakowano i przewieziono do Polski. Rozkład regałów i produkty są te same. Jedyna różnica: Coraz więcej produktów ma polskie nazwy, nawet własna marka Rossmanna „Isana” ma opisy w języku polskim.
Zakupione zostały produkty, których mogłaby potrzebować typowa pięcioosobowa rodzina tuż przed Wielkanocą: szampon, czekoladowe króliki i jajka wielkanocne, środek do prania, pasta do zębów dla dzieci, żel pod prysznic; cena za wszystkie produkty wyniosła 194,33 zł. Znaczącym wzrostem w porównaniu do cen w Niemczech odznaczył się dezodorant z Rexony dla kobiet i pasta do zębów. Inne produkty takie jak żyletki do golenia z Gillette, szminka L’Oreal czy 64 pampersy też nie kosztowały mało w porównaniu do cen w Niemczech, w Polsce by zapłacić mniej za zakupy trzeba polować na promocje.
Z testu przeprowadzonego przez reportera niemieckiej gazety Bild wynika więc, że drastycznych różnic cenowych między Polską a Niemcami najzwyczajniej w świecie nie ma, przez co zakupy nad Wisłą wcale nie są tańsze jak wiele osób mogłoby przypuszczać.
Źródło: bild.de
Foto: Frank Vincentz (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons