Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koronawirus: od 1 lipca koniec z obowiązkiem zgłaszania zachorowania

zdjęta maseczka ochronna

Lipiec wszystko zmienia, a właściwie to już ostatni dzień czerwca. Od tego dnia bowiem Covid-19 nie jest już chorobą zakaźną podlegającą obowiązkowi zgłoszenia w Austrii.

W praktyce oznacza to, że nie ma już obowiązku zgłaszania zachorowania. W życie wchodzą także inne zmiany. Badania dla osób z objawami choroby pozostają dalej bezpłatne, jak podkreślał w połowie czerwca minister zdrowia, Johannes Rauch. Panel AGES, na którym można było śledzić liczby zachorowań podczas pandemii, również zostanie wyłączony.

Od marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia codziennie publikowało dane dotyczące przebiegu pandemii koronawirusa. Publikacje te zostały teraz przerwane. Od lipca nie będzie już wiadomo, ile osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i ile trafiło do szpitala lub zmarło w wyniku zakażenia.

Nowy panel informacyjny

Zamiast tego Ministerstwo Zdrowia chce w przyszłości publikować, ile osób leczy się w szpitalach z powodu poważnej choroby układu oddechowego. Jednak szczegółowe prace nad nowym panelem nie zostały jeszcze zakończone, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Celem tak zwanego panelu informacyjnego SARI będzie „przegląd obłożenia szpitali z powodu wirusowych infekcji dróg oddechowych”.

Nowy panel ma jednak uwzględniać tylko dane na temat hospitalizacji, a nie zgonów po ciężkich chorobach układu oddechowego. Według Ministerstwa Zdrowia zgony są często wynikiem różnych czynników i dlatego „prawdopodobnie” nie będą publikowane. W tej kwestii ministerstwo odnosi się również do debaty, która toczyła się w trakcie pandemii koronawirusa: czy ci, którzy zmarli po zakażeniu, „zmarli na Covid-19 czy z Covidem”. Ponadto Austriacki Urząd Statystyczny (niem. Statistik Austria) przedstawia coroczny przegląd przyczyn zgonów.

Niewiele zakażeń

Opublikowane do tej pory zestawy danych panelu AGES będą nadal dostępne do 31 lipca. Następnie zostaną one przeniesione do trybu offline. Nie ma na przykład analogicznych planów przekazywania ogólnodostępnych danych dotyczących grypy. Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę, że w przypadku grypy nie ma mowy o faktycznych liczbach, a jedynie podawane są dane szacunkowe. Coroczny raport na stronie internetowej ministerstwa (www.sozialministerium.at), który jest również publikowany jako plik Excel, zawiera pełny przegląd procesu infekcji w przypadku wszystkich chorób podlegających zgłoszeniu.

Wskaźnik zakażeń koronawirusem jest obecnie na bardzo niskim poziomie. Tygodniowa częstość występowania infekcji na 100.000 mieszkańców wynosi około lub nawet mniej niż 10.

Koronawirus w liczbach

Do 25 czerwca w całej Austrii od początku pandemii zarejestrowano 6.080.914 zakażeń koronawirusem, z czego 6.054.458 pacjentów wyzdrowiało. Od początku pandemii na Covid-19 zmarło 22.534 osób. Łącznie wykonano 136.726.909 testów PCR.

Wraz z wygaśnięciem ustawy o środkach zapobiegających Covid-19, prace Komisji ds. Koronawirusa, która po raz ostatni oceniła rozwój epidemiologiczny 29 czerwca 2023 roku, zakończyły się wnioskiem, że „ryzyko zakażenia dla całej Austrii i tym samym dla wszystkich krajów związkowych, należy w dalszym ciągu klasyfikować jako bardzo niskie”. Komisja ds. Koronawirusa została powołana w sierpniu 2020 roku jako organ doradczy złożony z naukowców i ekspertów z rządu federalnego i krajów związkowych. Podstawowym zadaniem była oparta na faktach ocena ryzyka związanego z sytuacją związaną z koronawirusem w Austrii. Dostęp do danych miało nawet 267.000 osób dziennie.

W sumie Komisja przeprowadziła 149 ocen ryzyka na 108 spotkaniach i wydała 41 rezolucji okólnych.  Na dzień 29 października 2020 roku Austria została sklasyfikowana 51 razy jako zagrożona bardzo wysokim ryzykiem zakażenia, 19 razy wysokim, 22 razy średnim i 48 razy niskim lub bardzo niskim ryzykiem zakażenia.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.