Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rower służbowy zyskuje na popularności

Coraz więcej firm decyduje się na zakup rowerów służbowych dla swoich pracowników. Cieszy to nie tylko branżę leasingową. Także firmy sprzedające jednoślady zanotowały pokaźny wzrost.

Od około pięciu lat dla rowerów służbowych obowiązują podobne zasady podatkowe jak dla samochodów służbowych. Od tego czasu leasing rowerowy rozkwita, a firmy oferujące ową usługę są największymi beneficjentami tego procesu. Jednym z nich jest firma Jobrad, która uznawana jest za pioniera tej branży. Rzeczniczka firmy, Tina Barth, informuje, że po trudnym początku liczba przedsiębiorstw korzystających z ich usług zwiększyła się kilkukrotnie. We wrześniu 2015 było to 1000, prawie rok później 2800 a teraz już 4800 przedsiębiorstw, z prawie milionem pracowników. Małe firmy biorą w leasing najczęściej kilka rowerów, podczas gdy te wielkie nawet kilka tysięcy.

Pomimo ogromnego wzrostu popularności leasing rowerów jest tylko małym segmentem branży, na rynku mówi się, że „jest to produkt niszowy, na którego temat nie ma jeszcze żadnych danych statystycznych, jednak zainteresowanie nim wzrasta” informuje Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Leasingowych. Branża rowerowa z takiego rozwiązania jest zadowolona, ponieważ profituje na tym niesłychanie. Jobrad kooperuje przykładowo z ponad 4 tys. przedsiębiorstw w całych Niemczech.

Rower służbowy może spokojnie kosztować trochę więcej. W stosunku do wszystkich sprzedanych rowerów, te elektryczne wybierane są w 50% przypadków i kosztują 2 tys. euro w Jobrad i w aż 80% w IKB Leasing, których średni koszt wynosi 2,5 tys. euro. Tłumaczy się to tym, że wydatek na leasing jednośladu nie jest wcale wysoki, więc więcej osób decyduje się na rowery, których nigdy by sobie nie zafundowało. Zależnie od ceny, klasy podatkowej i wysokości dochodu na leasingu da się zaoszczędzić od 15% do 40%, w porównaniu do zakupu roweru w handlu branżowym.

Nawet jeśli rowery elektryczne, wyścigowe i górskie bardziej nadają się na dłuższe trasy, to na krótszych trasach w porównaniu do samochodów służbowych są szybsze i wygodniejsze, zwłaszcza w dużych miastach bowiem nie traci się czasu w korkach czy na szukaniu miejsca parkingowego. 

„Rowery służbowe są coraz bardziej rozchwytywane. W aglomeracjach są bardziej popularne niż na terenach wiejskich, a na ich zakup decyduje się więcej młodych niż starszych pracowników” tłumaczy Daniela Karbe-Geßler, ekspert ds. opodatkowania pracownika w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Źródło: faz.net

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!