Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Małe zarobki, wyższe składki

Składki na ubezpieczenie zdrowotne obciąża niskie i średnie zarobki, podczas gdy osoby dobrze zarabiające odnoszą korzyści z niższych podatków.

2 procent najbogatszych mieszkańców Szwajcarii zgromadziła taki majątek, który odpowiada sumie pozostałych 98 procentom. Mimo że pensje poszły w górę, podatki oraz inne wydatki i tak je minimalizują.

Związek SGB zauważył, że bogaci dodatkowo skorzystali z obniżek podatków. Ich obciążenie podatkowe spadło z 37 procent (2000 rok) do 32 procent. Polityka publiczna dodatkowo potęguje ten problem.

Osoby, których zarobki są niskie bądź średnie, obciążają dodatkowo składki kas chorych. Taniejące składki nie były w stanie pokryć rosnących kosztów leczenia, dlatego teraz trzeba liczyć się z obciążeniem miesięcznym nawet o 180 franków wyższym niż w 2000 roku.

SGB żąda obniżenia składek oraz zmian regulacji podatkowych dla osób z dużymi dochodami oraz dla firm, jak również oddalenia trzeciej reformy podatku od przedsiębiorstw. Niezbędne są również inwestycje w budowę mieszkań, podwyżki wynagrodzenia oraz zbiorowe układy pracy z godziwą płacą minimalną.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.