Skażone jaja w 12 europejskich krajach!

Skandal dotyczący skażenia jaj środkiem owadobójczym rozprzestrzenia się na kolejne państwa, a ich liczba jest większa niż przewidywano. Tymczasem Aldi wprowadza produkt z powrotem do swojej oferty.

Aż tona skażonych żółtek trafiła z Niemiec do Rumunii. W Danii około 20 ton jajek belgijskiego dostawcy trafiło do kawiarni i stołówek. Także Słowacja potwierdziła, że miała kontakt ze skażonym produktem.

Federalne Ministerstwo Polityki Żywnościowej i Rolnictwa szacuje, że liczba jaj dezynfekowanych Fipronilem sięga aż 10,7 mln, podczas gdy wcześniejsze obliczenia Holendrów nie przekraczały granicy 10 milionów. Znaleziono je w Rumunii, Słowacji, Dani, Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu. Sama substancja pochodzi z Belgii, gdzie mieszano roślinny środek dezynfekcji z zakazanym w hodowli zwierząt użytkowych, Fipronilem. Wykorzystywany był między innymi w kurnikach w Holandii i Niemczech. W Holandii aresztowano już dwóch podejrzanych, śledczy mają też na celowniku belgijską firmę. W obydwóch krajach odbyły się także liczne obławy policyjne.

Rumunia i Słowacja to pierwsze kraje Europy Wschodniej, w których wykryto Fipronil w jajkach. A to dzięki Komisji Europejskiej, która alarmowała kraje w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach. Według Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności skażone jaja nie dostały się do handlu detalicznego w Danii, zostały jednak ugotowane na twardo i sprzedane w kantynach, kawiarniach i firmach cateringowych. Testy Holendrów wykazały na szczęście, że skażenie środkiem owadobójczym nie zagraża zdrowiu człowieka, jest jednak zbyt wysokie, by te mogło być sprzedawane w Unii Europejskiej.

Dyskont Aldi Nord i Aldi Süd, po krótkiej przerwie w dostawie, wprowadził ponownie jajka do swojej oferty. Ze względu na skandal może dojść jeszcze do krótkich braków produktu, będzie on jednak dodatkowo sprawdzany przed dostaniem się na półki sklepowe.

Źródło: spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!