“Zapytajcie kiedyś w restauracji, skąd pochodzi ser w lasagni”, mówi Martin Spahr z Switzerland Cheese Marketing, cytowany przez szwajcarską prasę. Nie bez powodu. Często mowa produkcie importowanym z Niemiec, a nie jak dotychczas, kupowanym we Szwajcarii od rodzimych producentów. “Ser z zagranicy jest tańszy, a skąd pochodzi i dlaczego – nie trzeba tłumaczyć”, mówi Spahr.
Szwajcaria importuje więcej sera, niż eksportuje
Eksport w roku 2023 w porównaniu do poprzedniego spadł o 4,5 procent, jak pokazują cyfry Switzerland Cheese Marketing. Szwajcaria eksportuje 73 494 ton sera i importuje 74 266 ton. Powodem jest takiego stanu rzeczy jest silny frank, inflacja i niekorzystny rozwój gospodarczy na głównym rynku eksportowym Europy. Ser importowany jest głównie z Europy, przede wszystkim Włoch, Niemiec i Francji.
Lepsza szwajcarska, czy włoska mozzarella?
Szwajcaria sama w sobie jest krajem produkującym mozzarellę, jednak wiele osób zamieszkujących Szwajcarię woli kupować włoską mozarellę Galbani – wyjaśnia Spahr w SonntagsZeitung. Co ciekawe, alpejski kraj produkuje około 24 000 ton Mozzarelli rocznie.
Reklamy zagranicznych serów typu Galbani, Cantadou i Philadelphia, a także umiejscowienie ich produktów w sklepach najwyraźniej przynoszą skutki.
Najpopularniejsze sery importowane i eksportowane w Szwajcarii
Jak pokazuje analiza Switzerland Cheese Marketing, Szwajcaria importowała w zeszłym roku głównie ser biały (Frischkäse) i sery miękkie typu brie (Weichkäse):
- ser biały (Frischkäse), Mozzarella, twarogi (Quark); (32 290 ton),
- sery miękkie typu brie (Weichkäse); (13 352 ton),
- sery półtwarde (Halbhartkäse); (12 604 ton),
- sery twarde (Hartkäse); (6 558 ton),
- sery ekstra twarde (Extrahartkäse); (5 232 ton),
- sery topione (Schmelzkäse); (4 231 ton).
Rekordy eksportu pobijają sery twarde i półtwarde:
- sery twarde (Hartkäse); (31 786 ton),
- sery półtwarde (Halbhartkäse); (21 990 ton),
- ser biały (Frischkäse), Mozzarella, twarogi (Quark); (10 833 ton)
- gotowe fondue (Fertigfondue); (4 146 ton),
- inne sery (3 437 ton),
- sery topione (Schmelzkäse); (786 ton),
- sery miękkie typu brie (Weichkäse); (549 ton).
Niedroga, anonimowa masówka
Dzięki temu, że obrót towarowy w Unii Europejskiej jest wolny od cła, sery importują według SonntagsZeitung także stołówki, hotele, restauracje i lokale z jedzeniem na wynos. Około 40 do 50 procent importowanego w 2023 roku sera jest według Spahra “niedrogą, anonimową masówką” dla zapracowanego przemysłu i gastronomii. Dlatego ser z zagranicy jest powszechnie używany również w hamburgerach, risotto, gotowych lasagnach, mrożonych pizzach i tzw. Wähen (typowe szwajcarskie danie, podobne do tarty, czy quiche).
Popyt na ser premium maleje
Analiza Switzerland Cheese Marketing pokazuje też, że popyt na ser premium spada. Z tego powodu eksport w poprzednim roku dla wszystkich rodzajów sera oprócz białego i twarogu spadł. W sumie przychody dla szwajcarskiego sektora serów (mleczarnie, serownie, przetwórnie, handel) wyniósł 710,8 milionów franków szwajcarskich. To jest o 3,2 procent mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Przeciętna cena eksportowa w sprzedaży hurtowej wzrosła o 1,4 procent na 9,67 Franka za kilogram, a cena importowa o 4,5 procent na 7,18 Franka.
Źródło: 20min / SonntagsZeitung / Switzerland Cheese Marketing