Sprzątaczka w Niemczech pracuje zwykle na czarno

I nie tylko ona! Badania przeprowadzone przez OECD wskazują, że osoby pracujące jako pomoc domowa, sprzątają, piorą oraz wykonują prace ogrodowe bez umowy. Co więcej, Niemcy w tej statystyce mają wynik wyższy od średniej Unii Europejskiej.

Praca jako pomoc domowa w Niemczech rzadko wiąże się z umową o pracę. Do takich wniosków doszło OECD. Z najnowszego badania organizacji wynika bowiem, że 75% takich prac jest rozliczanych z pominięciem fiskusa czy ubezpieczenia. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi natomiast 57%. W niektórych krajach, np. Belgii czy Francji, odsetek osób pracujących “na czarno” jako pomoc domowa jest znacznie niższy.

Praca bez umowy najwyraźniej ciągle pozostaje atrakcyjna. Zarówno pracodawca jak i pracownik nie muszą bowiem odprowadzać podatków jak i składek na ubezpieczenie. Z jednej strony to opłacalny interes dla obu strony, z drugiej bardzo ryzykowny. Praca bez umowy jest bowiem nielegalna, a pracownicy nie są chronieni w przypadku choroby, wypadku lub bezrobocia, o zabezpieczeniu na starość nawet nie wspominając.

Źródło: OECD/Zeit

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!