System kaucyjny w Austrii od 2025 roku

kaucja

Od 2025 roku konsumenci będą mogli odebrać kaucję za butelki u każdego sprzedawcy tych produktów. „W ten sposób chronimy naszą przyrodę i dbamy o to, aby plastikowe butelki i puszki były poddawane fachowemu recyklingowi”, tłumaczy Minister Środowiska, Leonore Gewessler.

Już rok temu ustalono zasadnicze wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki plastikowe i puszki podczas nowelizacji prawa gospodarowania odpadami (Abfallwirtschaftsgesetz). Jednak nim nowy system miałby wejść w życie, musiały zostać ustalone szczegóły projektu w grupach składających się z producentów, sprzedawców i przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Ostatecznie wysokość kaucji ma wynosić 25 centów i obejmować butelki plastikowe o pojemności od 0,1 do 3 litrów i wszystkie puszki aluminiowe. Kaucja zostanie opłacona przez konsumentów podczas zakupu i zwracana przy oddaniu pustych butelek i puszek. Ze względów higienicznych z systemu kaucyjnego wyłączone są opakowania po produktach mlecznych.

Produkty objęte kaucją będzie można oddać w każdym sklepie, w którym odpowiadające produkty znajdują się w ofercie sprzedażowej. Wyjątkiem są objęte małe sklepy, które muszą przyjmować tylko taki „Pfand”, który faktycznie sprzedają. Oznacza to przykładowo, że piekarnia, w której sprzedawane są tylko 0,5 litrowe plastikowe butelki, musi jedynie takie przyjąć. Ponadto w miejscach, w których przebywa duża ilość osób, np. na dworcach kolejowych, mają zostać uruchomione punkty zwrotu kaucji.

Przedsiębiorcy mają czas do 2025 roku, na wprowadzenie niezbędnych zmian i zakup butelkomatów. Wielkie sieci handlowe owe koszty muszą pokryć z własnej kieszeni, dla mniejszych sklepów przewidziana jest pomoc z budżetu UE o wysokości 80 mln euro.

System kaucyjny w Austrii był tematem dyskusji od lat. Stowarzyszenia proekologiczne typu Greenpeace pochwalają plan, jednak wskazują na późny termin jego wprowadzenia. Każdego roku w samej Austrii produkowanych jest 900 tys. ton plastikowych śmieci, z czego około 50 tys. ton to opakowania po napojach. To oznacza prawie 2,5 mld butelek i puszek. Także Unia Europejska naciska w kwestii zwrotnych butelek, ponieważ do 2029 roku wskaźnik zbiórki (Sammelquote) ma osiągać 90%.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!