Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Było więcej wolnych mieszkań w 2015 roku

Mniejsza ilość migrantów napływających z UE odcisnęła swoje piętno na szwajcarskim rynku nieruchomości. Korzystne oferty to jednak wciąż rzadkość.

Sytuacja na szwajcarskim rynku nieruchomości jest wciąż spokojna. W najbardziej rozchwytywanych regionach – wokół Jeziora Genewskiego, w Zurychu i Szwajcarii Centralnej wolne mieszkanie to jednak rzadkość.

Liczba migrantów z UE zmalała w 2015 roku, co wpłynęło na rozluźnienie sytuacji na rynku nieruchomości – informuje Federalny Urząd ds. Nieruchomości (BWO).

Zarówno w przypadku mieszkań własnościowych, jak i mieszkań pod wynajem, oferta nadążała za ilością przybywających gospodarstw domowych. Łatwiej było znaleźć mieszkanie niż w 2014 roku. Napięta pozostaje sytuacja w Szwajcarii Centralnej, Zurychu, regionie Yverdon-les-Bains oraz w okolicach Bern-Thun.

Spokojniej zrobiło się w przypadku mieszkań do wynajęcia – trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi o te z drogim czynszem. Rozbieżność cenowa jest w dalszym ciągu bardzo duża.  Co ciekawe, w niektórych regionach Szwajcarii – między innymi w Tessynie czy w Szwajcarii Centralnej – powiększyła się oferta mieszkań we wszystkich przedziałach cenowych.

W innych regionach trudno jednak mówić o równowadze, choć ceny nie rosną zatrważająco szybko, ich poziom już jest wysoki. Ograniczony popyt, jak i wysokość wkładu własnego, stanowią jednak pewne ograniczenia. Jeżeli wciąż będą powstawać nowe mieszkania, a liczba zainteresowanych gwałtownie nie wzrośnie – równowaga jest możliwa do osiągnięcia.

W pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku zarejestrowano spadek ilości migrantów z UE o jedną trzecią, co w dalszym ciągu przedkłada się na sytuację runku nieruchomości. Należy jednak zauważyć, że zagraniczne gospodarstwa domowe stanową blisko połowę przyrostu wszystkich gospodarstw.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.