Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Co trzeba wiedzieć o nowych banknotach

Bank Narodowy przedstawił już nowy banknot 50-frankowy. Dlaczego akurat ten nominał został wprowadzony jako pierwszy? Co oznacza jego szata graficzna? Ile kosztuje produkcja nowych banknotów?

Dlaczego postanowiono wprowadzić do obiegu nowe banknoty?

Stworzenie nowych banknotów ma na celu, jak tłumaczy Szwajcarski Bank Narodowy, zmniejszenie możliwości ich fałszowania, co z kolei przekłada się na zmniejszenie przestępstwa. Poza tym nowe pieniądze muszą być bardziej poręczne, odporniejsze na zniszczenia i łatwe do rozróżnienia – czyli po prostu przyjemne i praktyczne w codziennym użytku.

Dlaczego banknot 50-frankowy został wprowadzony jako pierwszy?

Banknot 50-frankowy zalicza się do banknotów, których ilość w obiegu można określić jako średnio dużą. Nominał zatem lepiej wymienić pod względem logistycznym. W 2017 roku przyjdzie pora na wymianę banknotów 20-frankowych, a kolejne zostaną wymienione w odstępach nie przekraczających roku.

Ile banknotów znajduje się w obiegu w Szwajcarii?

W 2015 roku w obiegu było 407 mln. banknotów o łącznej wartości 67,4 mld. franków. Pośród nich znajdowało się 49 mln. banknotów 50-frankowych o łącznej wartości 2,5 mln. franków. Najwięcej jest banknotów 100-frankowych.

Co oznacza szata graficzna nowego banknotu 50-frankowego?

Podczas prezentacji Manuela Pfrunder, projektanta nowych banknotów, opowiadała: „Na banknocie 50-frankowym opowiadamy historię wiatru. Wiatr wyrównuje napięcie, docierając do najróżniejszych zakątków naszej planety i łącząc je ze sobą. Wiatr jest siłą, która jest również dana nam – ludziom, i którą sami możemy stworzyć, kiedy na przykład zdmuchujemy dmuchawce.” Wszystkie banknoty łączy jedna koncepcja. Prezydent Narodowego Banku Szwajcarskiego Thomas Jordan jest zachwycony nową szatą graficzną: „patrzymy codziennie na ten banknot z coraz większą przyjemnością.“

Kiedy stary banknot 50-frankowy straci ważność?

Starymi banknotami będzie można płacić nawet kiedy nowe już wejdą do obiegu. „Przez jakiś czasu obowiązywać będę oba rodzaje banknotów o nominale 50-frankowym”, tłumaczy Fritz Zurbrügg z Szwajcarskiego Banku Narodowego. Stare banknoty będą stopniowo niszczone, kiedy dotrą do banku. Po upływie pół roku w obiegu będzie tylko jedna trzecia starych banknotów. Stare banknoty będzie można wymienić na nowe w Szwajcarskim Banku Narodowym przez dwadzieścia lat. Po upływie tego czasu stracą swoją wartość.

Jak zabezpieczone są nowe banknoty?

Thomas Jordan twierdzi, że nowe banknoty biją światowe rekordy pod względem bezpieczeństwa. Na obu stronach banknotu znajduje się łącznie 15 zabezpieczeń. Bardzo ważnym elementem zabezpieczającym jest globus – przy delikatnym ruchu widać, że globus zmienia barwę. Jak donosi dyrektor Szwajcarskiego Banku Narodowego do produkcji nowych banknotów nie wykorzystano typowego papieru przeznaczonego do tego celu, ale stworzono zupełnie nowy, trzywarstwowy materiał.

Ile kosztuje dostosowanie bankomatów?

Jak podają banki, dostosowanie bankomatów mieści się w przedziale 175-450 franków od urządzenia. Cena uzależniona jest od modelu i funkcji bankomatu. Dla przykładu PostFinance musi dostosować 1000 bankomatów w przeciwieństwie do wpłatomatów Szwajcarskich Kolei Państwowych, które wyposażono już w odpowiednie oprogramowanie. Aktualizacja przebiegnie zdalnie, a nowe banknoty będą przyjmowane w dzień oddania ich do obiegu – czyli 12 kwietnia 2016.

Jak często wprowadza się nowe banknoty?

Pierwsza seria banknotów została wydana przez Szwajcarski Bank Narodowy w 1907. Wcześniej drukiem zajmowały się poszczególne kantony. Od tamtej pory wydano osiem serii banknotów, a nowy banknot 50-frankowy należy do dziewiątej serii. Ósma seria weszła do obiegu w 1995 roku, a szósta w 1976. W 1984 roku przygotowano siódmą serię, która jednak nigdy nie doszła do obiegu i którą zaraz zniszczono.

Ile kosztuje produkcja nowych banknotów?

Cena produkcji nowych banknotów zależy od ich wielkości i ilości. Produkcja jednego banknotu z nowej serii kosztuje ok. 40 centymów. Tym samym koszty są wyższe o 10 centymów niż w przypadku poprzedniej serii.

Dlaczego nowe banknoty wejdą do obiegu tak późno?

Wprowadzenie nowej serii banknotów do obiegu miało nastąpić w czwartym kwartale 2012 roku, ale opóźniło się z powodu problemów technicznych oraz kradzieży 1800 banknotów 1000-frankowych.

Źródło: 20min

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.