Szwajcaria jednym z najbezpieczniejszych krajów do życia na emeryturze

para szczęśliwych emerytów

Szwajcaria ponownie poprawiła swoją pozycję w Global Retirement Index (Globalny Indeks Emerytur). Rzeczywistość wygląda dla emerytów sporo inaczej. 

Po przejściu na emeryturę jedyne, o czym człowiek marzy, to usiąść i cieszyć się życiem bez żadnych zobowiązań. Perspektywy w tym zakresie wyglądają nieźle. Zwłaszcza jeśli mieszka się w Szwajcarii. Porównanie 44 krajów pokazuje: W tym kraju można liczyć na Ciebie bezpieczne życie na emeryturze.

W nowym Globalnym Indeksie Emerytur (Global Retirement Index) Szwajcaria zajmuje drugie miejsce – podobnie jak w roku poprzednim – i osiąga nieco lepszy wynik wynoszący 82 punkty procentowe. Tylko Norwegia (83%) radzi sobie lepiej, a Islandia (81%) jest na trzecim miejscu. Indie zajmują natomiast ostatnie miejsce. 

W przypadku oceny indeksu, francuski bank inwestycyjny Natixis, zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo emerytalne w 44 krajach. Szwajcaria najlepiej radzi sobie w podkategorii „Finanse” – i tam zajmuje pierwsze miejsce. Przeanalizowano siedem wskaźników: zależność wieku, niespłacanie kredytów bankowych, inflację, stopy procentowe, obciążenia podatkowe, dług publiczny i zarządzanie. Wskaźnik presji podatkowej, inflacja i dług publiczny w Szwajcarii poprawiły się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Bardziej szczegółowo zbadano także kategorie „zdrowie”, „jakość życia” i „bogactwo materialne”. Pod względem dobrobytu materialnego Szwajcaria awansowała z 14. na 6. miejsce. Wraz z Norwegią i Luksemburgiem jest jednym z niewielu krajów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce we wszystkich kategoriach.

Zmartwienia są duże

Według indeksu, mieszkańcy Szwajcarii powinni sobie dobrze radzić na emeryturze. Rzeczywistość jest jednak inna: politycy starają się obecnie za pomocą reform przygotować AHV (dobrowolne ubezpieczenie emerytalne) na przyszłość. Emeryci w tym kraju szczególnie cierpią z powodu obecnej inflacji. Wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat drugiego filaru.

W związku z tym francuski bank inwestycyjny Natixis przeprowadził ankietę. Pokazuje ona, że w rzeczywistości liczne ulepszenia w zakresie emerytur prawie nie docierają do ludzi. Prawie połowa ankietowanych potrzebowałaby „cudu”, aby zapewnić sobie bezpieczną emeryturę. 28% będzie musiało żyć oszczędnie, a jedna piąta uważa nawet, że będzie musiała pracować dłużej.

Na potrzeby badania firma Natixis przeprowadziła ankietę wśród 8550 zamożnych inwestorów prywatnych w 23 krajach. Okazało się, że 5 największych wyzwań dla świadczeń emerytalnych to inflacja, rosnące stopy procentowe, dług publiczny, demografia i wysokie oczekiwania w połączeniu z fałszywymi założeniami.

 

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!